Öğretmenlerin eğitimde oyunlaştırmaya yönelik gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining teachers' needs for gamification in education
- Tez No: 955878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Oyunlaştırma, öğrencilerin öğrenme süreçlerine daha etkin katılım göstermelerini teşvik eden, motivasyonlarını artırarak öğrenmeyi kalıcı hâle getirmeyi hedefleyen bir yaklaşımdır. Günümüzde dijital teknolojilerin eğitime dahil edilmesi ile, oyunlaştırma uygulamaları hem öğretim tasarımında hem de sınıf içi uygulamalarda giderek daha fazla yer bulmaktadır. Bu araştırma, öğretmenlerin derslerinde oyunlaştırmayı hangi amaçlarla ve ne sıklıkta kullandıklarını, kullandıkları oyunlaştırma mekanik ve dinamiklerini, dijital platform tercihlerini ve okul türüne göre olası farklılıkları incelemeyi ve öğretmenlerin eğitimde oyunlaştırmaya yönelik gereksinimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Açımlayıcı sıralı karma yöntem desenine göre yapılandırılan çalışmada, önce anket yoluyla nicel veriler toplanmış, ardından görüşmelerle bu veriler derinleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin oyunlaştırma uygulamalarına yönelik istekli olduklarını ancak pedagojik planlama, teknik yeterlilik ve dijital içerik kullanımı alanlarında çeşitli gereksinimlerinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu yönüyle çalışma, öğretmenlerin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesine ve eğitim ortamlarında oyunlaştırmanın daha etkili biçimde kullanılmasına yönelik öneriler geliştirilmesine zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gamification is an approach that aims to promote more active participation in students' learning processes and enhance retention by increasing their motivation. With the integration of digital technologies into education, gamification practices are becoming increasingly prevalent both in instructional design and classroom implementation. This study aims to examine the purposes and frequency of teachers' use of gamification in their lessons, the gamification mechanics and dynamics they employ, their preferred digital platforms, and possible differences based on school types. Structured according to the explanatory sequential mixed methods design, the research first gathered quantitative data through a survey, which was later enriched through in-depth interviews. The findings reveal that teachers are willing to implement gamification but also indicate several needs in areas such as pedagogical planning, technical competency, and the use of digital content. In this regard, the study provides a foundation for identifying teachers' educational needs and developing recommendations for more effective integration of gamification in educational environments.