Evaluating the applicability of the UTAUT2 model in predicting the acceptance and usage of generative AI technologies among English language instructors at the tertiary education level
UTAUT2 modelinin yükseköğretim düzeyinde İngilizce dil eğitmenleri arasında üretken yapay zekâ teknolojilerinin kabulünü ve kullanımı tahmin etmede uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 955899
  2. Yazar: UMUT İPEKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırma, Teknoloji Kabulü ve Kullanımı Birleştirilmiş Kuramı 2'nin (UTAUT2), Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında görev yapan İngilizce öğretim elemanlarının üretken yapay zekâ teknolojilerini kabulünü ve kullanımını ne derece tahmin edebildiğini incelemektedir. Araştırmada, açıklayıcı sıralı karma yöntem tasarımı kullanılarak performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hazcı motivasyon, fiyat değeri ve alışkanlık gibi UTAUT2 yapılarının, öğretim elemanlarının Üretken yapay zekâ araçlarına yönelik davranışsal niyetleri ve gerçek kullanım durumlarını ne ölçüde öngördüğü değerlendirilmiştir. Öğretim elemanlarının YZ kabulüne yönelik görüşlerini ve benimseme kararlarını etkileyen kurumsal destek faktörlerini, mesleki kimliklerini ve pedagojik inançlarını daha iyi anlamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler ve sınıf içi gözlemlerle nitel veriler toplanmıştır. Araştırma, performans beklentisi ve hazcı motivasyonun öğretim elemanlarının niyetleri üzerinde güçlü etkisi olduğunu, ancak kolaylaştırıcı koşulların YZ araçlarının fiili kullanımında kritik önem taşıdığını ortaya koymuştur. Öğretim elemanları YZ araçlarının zaman tasarrufu ve öğrenci katılımını artırma gibi önemli avantajlarının yanında, intihal etiği ve yapay zekâ içeriğinin doğruluğu gibi ciddi zorluklar bulunduğunu da belirtmişlerdir. Araştırma, Türkiye'nin özgün eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, kanıta dayalı bulgular üzerinden eğitim politika yapıcıları, müfredat geliştiricileri ve öğretmen eğitimcileri için temel öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research examines how well the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) predicts English language instructors in Turkish higher education will accept and use generative artificial intelligence (GenAI) technologies. The research employed an explanatory sequential mixed methods design to evaluate how UTAUT2 constructs, including performance expectancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation, price value, and habit, predict instructors' behavioral intentions and actual usage of the GenAI tool. The research collected qualitative data through semi-structured interviews and classroom observations to gain a better understanding of how instructors view GenAI adoption and what institutional support factors, professional identities, and pedagogical beliefs influence their adoption decisions. The research revealed that performance expectancy and hedonic motivation significantly influenced instructors' intentions; however, facilitating conditions proved essential for their actual use of the GenAI tool. The instructors recognized both substantial advantages from GenAI tools, including time-saving capabilities and improved student participation, as well as significant obstacles related to plagiarism ethics and the accuracy of AI-generated content. The research provides essential recommendations for educational policymakers, curriculum designers, and teacher trainers, based on evidence-based findings that address the specific educational needs of Türkiye.