Using a hybrid weighting method in multi criteria decision making for thermoplastic material selection
Termoplastik malzeme seçimi için çok kriterli karar verme hibrit ağırlıklandırma yönteminin kullanılması
- Tez No: 955901
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üretim endüstrisinde rekabetin artması ve kaynakların azalmasıyla seri üretim için hem maliyetinin düşük olması hem de tasarım esnekliğine izin vermesi nedeniyle termoplastik malzemelere olan ihtiyaç artmaktadır. Tasarım aşamasında kullanılacak olan termoplastik malzemenin seçimi tasarımda dikkate alınan en önemli noktalardan biridir. Genellikle tasarımcı, geçmiş deneyimlerini göz önünde bulundurarak malzemeye karar verir. Ancak bu durum kritik noktaların göz ardı edilmesine neden olabilir. Örneğin, yalnızca maliyete odaklanmak, malzeme mukavemetinin göz ardı edilmesine veya malzemenin çevresel etkilerinin dikkate alınmamasına neden olabilir. Bu durum, işletmeyi saha şikayetleri, yüksek yatırım maliyetleri veya çevresel olumsuzluklar olarak etkileyebilir. Bu çalışma tasarımcılara hibrit ağırlıklandırma yöntemi ile genel bir termoplastik malzeme seçimi metodolojisi sağlamak için geliştirilmiştir. Çalışmada önerilen on aşamalı karar analizi: ilk projenin onaylanması, akabinde uzman tasarımcılardan oluşan ekibin belirlenmesi ve ekibin detaylar hakkında bilgilendirilmesi, alternatif ve kriter setlerinin belirlenmesi, kriterlerin ağırlıkların belirlenmesi için AHP ve Entropy'den elde edilen ağırlıkların hibrit bir ağırlıklandırma yöntemi olan SOWIA yöntemine girdi olarak kullanılması, TOPSIS yöntemiyle malzeme sıralamasının oluşturulması, seçilen malzemenin uzmanlar tarafından değerlendirilmesi , malzemenin implementasyonu ve düzenli olarak kontrollerin yapılmasıdır. Bu çalışma sayesinde, tasarımcılara termoplastik malzemelerde güçlü bir temel sağlayacak genel bir seçim ve değerlendirme sistemi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing competition in the production industry and the decrease in resources, the need for thermoplastic materials is increasing due to their low cost and design flexibility for mass production. The selection of the thermoplastic material to be used in the design phase is one of the most important points considered in the design. Usually, the designer decides on the material by considering his/her past experiences. However, this situation may cause critical points to be ignored. For example, focusing only on cost may cause the material strength to be ignored or the environmental effects of the material to be ignored. This situation may affect the business as field complaints, high investment costs or environmental negativities. This study was developed to provide designers with a general thermoplastic material selection methodology with the hybrid weighting method. The ten-stage multi criteria decision analysis proposed in the study is: approval of the project, then determination of the team of expert designers and informing the team about the details, determination of alternative and criterion sets, use of the weights obtained from AHP and Entropy as input to the SOWIA method, a hybrid weighting method, to determine the weights of the criteria, creation of material ranking with the TOPSIS method, evaluation of the selected material by experts, implementation of the material and regular checks. Thanks to this study, a general selection and evaluation system that will provide designers with a strong foundation in thermoplastic materials has been provided.