Digitally controllable metastability-based true random number generator
Dijital kontrol edilebilir metastabiliti tabanlı gerçek rastgele sayı üreteci
  1. Tez No: 955907
  2. Yazar: YASİN TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇİLİNGİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarının ilerlemesi, iletişim ağlarının hızla büyümesini ve genişlemesini sağlamaktadır. İletişim ağları yalnızca bireyler arasında değil, aynı zamanda elektronik cihazlar arasında da meydana gelmektedir. Şifreleme ve şifre çözme işlemleri, bu ağlar arasındaki iletişimin özel ve güvenli tutulmasını sağlama sürecinde son derece kritik adımlardır. Bu işlemlerin etkinliğini önemli ölçüde etkileyen rastgele sayı üreteçlerine (RSU) olan ilgi sürekli olarak artmaktadır. Ayrıca, rastgele sayı üreteçlerinin kalitesi, verilerin gizliliğini ve güvenli iletişimin etkinliğini doğrudan etkilemektedir. Temelde iki RSU kategorisi vardır. Birincisi, daha düşük güvenliğe ihtiyaç duyan uygulamalarda kullanılan, deterministik RSU'lar olarak bilinen sözde rastgele sayı üreteçleridir. İkincisi, gerçek fiziksel gürültü kaynaklarını kullanan ve daha yüksek güvenlik standartları gerektiren uygulamalarda kullanılan gerçek rastgele sayı üreteçleridir (GRSU). Bu tezde, 130-nm CMOS teknolojisi kullanılarak dijital olarak kontrol edilen metastabilite tabanlı bir GRSU çekirdeği tasarlanmış ve üretilmiştir. 0 °C, 50 °C ve 70 °C sıcaklıklarda iki ayrı kırmıktan elde edilen ölçüm sonuçlarıyla tasarımın sağlamlığı gösterilmiştir. Önerilen GRSU, güvenilirliği ve endüstri standartlarına uygunluğu teyit edilmiş hem AIS 31 hem de NIST test kriterleri başarıyla sağlanmıştır. Ayrıca, tasarlanan GRSU çekirdeği ve önerilen bir kontrol algoritması da dahil olmak üzere tam bir GRSU tasarımı ve simülasyon sonuçları sunulmuştur. Bu tam GRSU IoT cihazlarında, güvenli iletişim sistemlerinde, akıllı kartlarda ve donanım kriptografik sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. TRNG'nin dijital olarak kontrol edilen yapısı, uyarlanabilirlik ve dayanıklılık sağlayarak onu modern güvenlik uygulamaları için umut verici bir çözüm haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The advancement of Internet of Things (IoT) applications is driving the rapid growth and expansion of communication networks. Communication networks occur not only among individuals but also between electronic devices. The operations of encryption and decryption are extremely critical steps in the process of ensuring that communication across these networks is kept private and safe. Interest in random number generators (RNGs), which significantly impact the effectiveness of these operations, is consistently on the rise. In addition, the quality of random number generators directly affects the confidentiality of data and the effectiveness of secure communication. There are fundamentally two categories of RNGs. The first is pseudo-random number generators (PRNGs), known as deterministic RNGs, which are used in applications needing lower security. The second is true random number generators (TRNGs), which use real physical noise sources and are used in applications requiring higher safety standards. In this thesis, a digitally controlled metastability-based TRNG core is designed and fabricated using 130-nm CMOS technology. The measurement results, obtained from two separate chips at 0 °C, 50 °C, and 70 °C, demonstrate the robustness of the design. The TRNG successfully passes both AIS 31 and NIST test criteria, confirming its reliability and compliance with industry standards. Additionally, a complete TRNG design and its simulation results including the TRNG core and a proposed control algorithm is presented. It is designed for use in IoT devices, secure communication systems, smart cards, and hardware cryptographic systems. The digitally controlled nature of the TRNG ensures adaptability and resilience, making it a promising solution for modern security applications