İlaçlarda ve biyolojik sıvılarda tiyosiyanatın potansiyometrik tayini için nanosensör yapımı
Construction of nanosensor for the potentiometric determination of thiocyanate in drug and biological fluid samples
  1. Tez No: 955929
  2. Yazar: SAULE GIZATOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA DEMİREL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, paladyum(II) kompleksinin iyonofor olarak kullanıldığı yeni bir kağıdın substrat olduğu tiyosiyanat-seçici nanosensör geliştirildi. Tek kullanımlık, çevre dostu ve uygun maliyetli bir sensör substratı olarak kullanılan kağıt, çok duvarlı karbon nanotüp ve NiO nanopartikül içeren nanokompozit mürekkep süspansiyonuyla kaplandı ve elde edilen iletken kağıdın üzerine damlatma tekniğiyle tiyosiyanat-seçici membran kokteyli uygulandı. Nanosensörün en iyi analitik performans özelliklerini sağlayan iletken mürekkep ve duyarlı membran bileşimlerinin belirlenmesi için elektrokimyasal empedans spektroskopisi ve potansiyometrik ölçümlerden yararlanıldı. Geliştirilen nanosensörün pH=2,0'da 1,0×10-6-1,0×10-1 M doğrusal çalışma aralığında 59,0±0,8 mV/pSCN Nernstian eğim ve 6,7 nM gözlenebilme sınırıyla yüksek bir performans gösterdiği gözlendi. Ayrı çözelti yöntemiyle belirlenen seçicilik katsayıları değerlendirildiğinde, nanosensörün test edilen diğer anyonlara kıyasla tiyosiyanata yüksek seçicilik gösterdiği bulundu. Nanosensörün analitik uygulanabilirliği biyolojik sıvı, gıda ve ilaç örneklerinde tiyosiyanatın potansiyometrik tayini için indikatör elektrot olarak kullanılmasıyla başarılı bir şekilde gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new paper-based thiocyanate-selective nanosensor using palladium(II) complex as an ionophore was developed. The paper, used as a disposable, environmentally friendly, and cost-effective sensor substrate, was coated with a nanocomposite ink containing multi-walled carbon nanotubes and NiO nanoparticles, and a thiocyanate-selective membrane cocktail was applied via drop-casting on the obtained conductive paper. Electrochemical impedance spectroscopy along with potentiometric measurements were employed to determine suitable compositions for conductive ink and selective membrane to achieve the best analytical performance of the nanosensor. The nanosensor exhibited a high performance with a Nernstian slope of 59.0 ± 0.8 mV/pSCN and an detection limit of 6.7 nM in the linear operating range of 1.0×10-6-1.0×10-1 M at pH = 2.0. The selectivity coefficients determined by the separate solution method revealed that the developed nanosensor exhibited high selectivity for thiocyanate in comparison to the other anions tested. The analytical applicability of the nanosensor was successfully demonstrated as the use of indicator electrode for potentiometric determination of thiocyanate in biological fluid, foodstuff and drug samples.