Penicillium digitatum (CECT 2954), Penicillium italicum (CECT 2294) ve penicillium notatum (NRRL 807) küflerine karşı bazı esansiyel yağların antifungal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antifungal activities of some essential oils against Penicillium digitatum, Penicillium italicum and Penicillium notatum molds.
  1. Tez No: 955942
  2. Yazar: AHSEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ÖZCAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, tarımsal ürünlerin depolama sürecinde yaygın olarak karşılaşılan Penicillium digitatum (CECT 2954), Penicillium italicum (CECT 2294) ve Penicillium notatum (NRRL 807) türlerine karşı, ticari olarak temin edilen 138 adet sabit ve esansiyel bitki yağının antifungal etkileri değerlendirilmiştir. Agar difüzyon, mikrodilüsyon ve radyal büyüme inhibisyonu yöntemleri kullanılarak yürütülen analizler sonucunda, toplam 12 yağın bu türlerden en az birine karşı antifungal aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Özellikle kekik yağı (80), tüm test edilen türlere karşı 1 μL/mL konsantrasyonda hem fungisidal hem de uzun süreli inhibitör etki göstermiştir. Limon ve nane yağları ise fungistatik etki göstermiş ve zamanla etkilerinde azalma gözlemlenmiştir. Ayrıca bazı yağların yalnızca belirli Penicillium türlerine karşı sınırlı etkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, literatürle büyük ölçüde örtüşmekte olup bazı yeni katkılar da sunmaktadır. Sonuçlar, kekik yağı başta olmak üzere bazı esansiyel yağların doğal antifungal ajanlar olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Ancak bu yağların uçucu bileşik içerikleri nedeniyle etkinliklerinin zamanla azalabildiği göz önünde bulundurularak, taşıyıcı sistemler ve kontrollü salınım gibi ileri teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antifungal effects of 138 commercially obtained fixed and essential plant oils were evaluated against Penicillium digitatum (CECT 2954), Penicillium italicum (CECT 2294), and Penicillium notatum (NRRL 807), which are commonly encountered during the storage of agricultural products. As a result of the analyses conducted using agar diffusion, microdilution, and radial growth inhibition methods, a total of 12 oils were found to exhibit antifungal activity against at least one of these species. In particular, thyme oil (80) demonstrated both fungicidal and long-lasting inhibitory effects at a concentration of 1 μL/mL against all tested species. Lemon and peppermint oils, on the other hand, exhibited fungistatic effects, with a noticeable decline in efficacy over time. Additionally, some oils were found to be only moderately effective against specific Penicillium species. The findings largely align with the existing literature, while also providing some novel contributions. The results indicate that certain essential oils, particularly thyme oil, can be considered as natural antifungal agents. However, considering that their efficacy may decrease over time due to the volatility of their active compounds, advanced technologies such as carrier systems and controlled release are needed.