Kronik kritik hastalarda oral beslenme desteğinin sağkalım ve hayat kalitesine etkisi: Retrospektif bir çalışma
Effect of oral nutri̇ti̇on support on survival and quality of life in patients with chronic critical illness: A retrospective study
  1. Tez No: 955970
  2. Yazar: HATİCE ZEYNEP CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, İç Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı, kronik kritik hastalıkları olan yaşlı hastalarda oral nutrisyon ürünleri ile beslenmenin hayatta kalma ve hayat kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Yeditepe Üniversitesi yataklı servislerinde son bir yıl içinde kritik hastalık ile yatışı olan hastalar geriye dönük olarak sistemden tarandı. Dahil edilme kriterleri, 65 yaş üstü olması, kronik kritik hastalıktan dolayı hastane yatışlarının olması, yaşam beklentisinin 6 aydan uzun olması idi. Hastanın yaşının 65 yaş altı olması; oral nutrisyon ürünlerine veya içeriğindeki maddelerden birine alerjisi olan, 6 aydan daha kısa yaşam beklentisi olan, kanser için aktif kemoterapi alan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. NRS-2002 malnutrisyon tarama aracı ile oral beslenme desteği endikasyonu konan hastalar belirlendi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 68 hastadan 26'sı oral nütrisyon desteği alan, 42'si oral nutrisyon desteği almayan grup olarak belirlendi. Katz günlük yaşam aktiviteleri, FRAIL kırılganlık skoru, Harris-Benedict formülü ile günlük enerji ihtiyacı (kcal), günlük protein ihtiyacı ve albümin düzeyi (g/dl) ile toplam lenfosit sayısı (1000 h/mm3) parametreleri kaydedildi. Bu parametrelerin, başlangıçtan 3 ay ve 6 ay sonraki düzeyleri de kaydedildi. Bulgular: Başlangıçta ONS alan ve almayan hastalar arasında bazal karakteristikler ve beslenme parametreleri için yapılan Mann–Whitney U testi sonuçları, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. VKİ için elde edilen fark (p = 0.06) istatistiksel anlamlılık eşiğine yakın olmakla birlikte, diğer değişkenlerde farklar belirgin değildir (p> 0.05). ANOVA testinde, hiçbir parametre zaman içinde anlamlı değişim göstermemiştir (p>0.05). Ancak GYA ve SOFA skoru değişimi, ONS alan grupta pozitif yönde yakın bir anlamlılık değerine sahiptir (p=0.07, p=0.06) Altıncı ay sonunda ONS alan hastalarda sağkalım oranı %88,5 (GA %95 = [75.0–100.0]) ONS almayan grupta sağkalım oranı %57.1 (GA %95 = [40.5–75.0]) düzeyinde bulunmuştur. Log-rank testi sonucu, gruplar arasında sağkalım açısından ONS alan grup lehine güçlü, istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir (p = .001). Sonuç: Çalışmamızda altı aylık sağkalım ONS alan grupta daha yüksektir, ancak hayat kalitesi ve beslenme biyobelirteçlerinde zaman içinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. İleriye dönük, takip süresi daha uzun olan, örneklem ve merkez sayısı daha fazla olan çalışmalarda oral beslenme desteğinin hangi kritik hastalarda başlanmasının uygun olduğu daha iyi belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of our study is to determine the effects of oral nutrition supplements on survival and quality of life in geriatric patients with chronic critical illness. Materials and Methods: The database of Istanbul Yeditepe University Hospital has been scanned to find patients hospitalized with critical illness within the last year. The inclusion criteria were 65 years of age or older, hospitalization due to chronic critical illness and life expectancy longer than six months. Patients who were younger than 65 years, reported allergy to oral nutrition supplements, had life expectancy shorter than 6 months and ongoing chemotherapy for active cancer were excluded. Patients at risk for malnutrition were determined by the NRS-2002 malnutrition screening tool. Of the 68 patients in total satisfying the inclusion criteria, 26 were found to receive oral nutrition supplements and 42 were found to not receive oral nutrition supplements. Katz scale of activities of daily living, FRAIL index of frailty, daily energy expenditure (kcal) estimated by the Harris-Benedict equation, daily protein intake (g), serum albumin (g/dl) and total lymphocyte count (1000 cells/mm3) were recorded. These same parameters were recorded in the 3rd and 6th months after the first hospitalization. Results: The statistical analysis of baseline characteristics and nutrition parameters with the Mann-Whitney U test demonstrated no statistically significant difference between the two groups (p0.05). However, in the ONS receiving group, the ADL and SOFA scores yielded a positive change close to the significance cut-off (p=0.07 p=0.06). At the end of six months, the survival rate in the ONS receiving group is %88.5 (CI %95 = [75.0–100.0]) In the group not receiving ONS, the survival rate was found to be %57.1 (CI %95 = [40.5–75.0]). The log-rank survival analysis revealed a robust statistically significant difference in survival in favor of the ONS receiving group (p=0.001) Conclusion: In our study, survival is higher in the ONS receiving group, however, no statistically significant difference was found in the quality of life and nutrition biomarkers over a period of follow-up. Prospective, multicentric, larger studies may demonstrate a clearer indication for initiating oral nutrition supplements in critical illness.