Fen bilgisi öğretmen adaylarınım mobil bağımlılık farkındalıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of mobile addiction awareness of science teachers in terms of different variables
  1. Tez No: 956006
  2. Yazar: NİLGÜN İREM AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının mobil bağımlılık farkındalıklarını çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2022-2023 öğretim yılında kümeli örnekleme yöntemi ile seçilen 380 öğretmen adayı (ölçek geliştirme) ve 230 Fen Bilgisi öğretmen adayı olmak üzere 610 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında geliştirilen ölçeğin geçerliliğini sağlamak amacıyla Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmış, güvenirlik için Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının görüşlerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış ve 4 faktörlü 23 maddeden oluşan crobach alfa güvenirlik katsayısı 0,89 olan bir ölçek gelirtirilmiştir. Ayrıca Fen Bilgisi öğretmen adaylarının mobil bağımlılık farkındalıkları ölçeğin genelinde, Tekrarlama, Uzaklaşma ve Duygusal Değişim alt boyutlarında“Orta Düzeyde”, Çatışma alt boyutunda ise“Yüksek Düzeyde”bulunmuştur. Demografik değişkenler incelendiğinde, cinsiyet, yaş, sınıf düzeyinde mobil bağımlılık farkındalığı arasında anlamlı farklılık yokken, mobil araç sayısı ve sosyal medya araçları sayısında mobil bağımlılık farkındalığ arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mobile addiction awareness of science teacher candidates in terms of various variables. The research was conducted using the survey method, one of the quantitative research methods. The study group consists of 610 teacher candidates, including 380 teacher candidates (scale development) and 230 Science teacher candidates, selected by cluster sampling method in the 2022-2023 academic year. In order to ensure the validity of the scale developed within the scope of the study, Exploratory and Confirmatory Factor Analysis was performed and the Cronbach Alpha reliability coefficient was calculated for reliability. Additionally, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to determine whether the opinions of teacher candidates differed according to various variables. As a result of the research, its validity and reliability were ensured and a scale consisting of 23 items with 4 factors and a Crobach alpha reliability coefficient of 0.89 was created. In addition, science teacher candidates' awareness of mobile addiction was found to be at“Moderate Level”in the overall scale and in the Repetition, Detachment and Emotional Change sub-dimensions, and at“High Level”in the Conflict sub-dimension. When demographic variables were examined, it was determined that while there was no significant difference between mobile addiction awareness at gender, age and grade levels, there was a statistically significant difference between mobile addiction awareness in the number of mobile devices and social media tools.