Anti-kanser ilaçların kontrollü salımı içinmoleküler baskılanmış kriyojeller
Molecular imprinted cryogels forcontrolled delivery of anti-cancer drugs
- Tez No: 781928
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YAVUZ ALAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kontrollü ilaç salımının amacı ilacın vücudun en uygun bölgesine terapötik doz ile salımını sağlamaktır. Bunun yanında ilacın yan etkilerini azaltmak, hastaya en uygun doz şeklinde verilmesini sağlamak ve ilacın farmakolojik etkisini uzun süre tutmaktır. Moleküler baskılama işlemi, kalıp molekül ile çevresindeki fonksiyonel monomer ve çapraz bağlayıcının üç boyutlu etkileşimlerine dayalı bir teknolojidir. Moleküler baskılanmış ilaç salım sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulamasını içeren çalışma ve patentlerin sayısı, rezervuar gibi davranarak terapötik ilaç salımının yavaş gerçekleşmesini sağlamaları; yükleme kapasitesini güçlendirmeleri; çevre iv koşullarına bağlı olarak terapötik salımın gerçekleştirilebilmesi; enantiyoseçici yükleme veya eutomer salımının yapılabilmesi sayesinde giderek artmaktadır. Kriyojeller, kısmen donmuş monomer veya polimer çözeltileriyle hazırlanan üç boyutlu jel matriksleridir. Makrogözenekli yapıları sayesinde hızlı şişme kinetiği ile ilaç salım sistemlerinde kullanılabilirler. Mitomisin C çok geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Antiproliferatif özelliğinden dolayı göğüs, prostat kanserlerinde kullanılır. Bu çalışmada Mitomisin C'nin kontrollü salımı için Mitomisin C baskılanmış PHEMA temelli kriyojel membranlar hazırlanmış in-vitro ortamda ilaç salım performansı belirlenerek ilaç salımının matematiksel analizi gerçekleştirilmiştir. N-metakriloil-(L)- histidin (MAH) monomeri özellikli tanıma bölgeleri oluşturmak için sentezlenmiştir. MAH monomeri ile bakır iyonu arasında kompleks oluşumundan sonra metal iyon koordinasyon etkileşimleri kullanarak MAH-Cu2+ monomeri ve Mitomisin C hedef molekülleri ile önkompleks hazırlanmıştır. Mitomisin C baskılanmış ve baskılanmamış (MIP-NIP) PHEMA kriyojel membranların sentezi, -14°C sıcaklıkta, 24 saat süreyle gerçekleştirilmiştir. Moleküler olarak baskılanmış PHEMA kriyojel membranlar monomer çapraz bağlayıcı oranları değiştirilerek dört farklı içerikte hazırlanmıştır. Çapraz bağlayıcı oranının artması ile kriyojellerin şişme ve makrogözeneklilik oranı azalmaktadır. SEM fotoğrafları, sentezlenen kriyojellerin birbiriyle bağlantılı, 10-100 µm çapında makrogözeneklere sahip olduğunu göstermektedir. Çapraz bağlayıcı miktarının artmasıyla kriyojellerden Mitomisin C salım hızının ve miktarının azaldığı gözlenmiştir. Mitomisin C baskılanmış kriyojel membranlardan, baskılanmamış kriyojel membranlara göre, Mitomisin C salımı çok daha fazla miktarlarda ve daha uzun sürede gerçekleşmiştir. Mitomisin C baskılanmış ve baskılanmamış membranların ilaç salımı, güç yasası olarak da ifade edilen, Fick eşitliği kullanılarak matematiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen ilaç salım mekanizmasını belirleyen 'n' salım üsteli, tüm salım çalışmalarında 0.5 ile 1 arasında bulunmuştur. Bu değerler arasında kalan 'n' değeri güç yasasına göre, salımın non-fickian kanuna uyduğunu göstermektedir. Güç yasasından elde edilen ve difüzyon katsayısı olarak ifade edilen 'k' değeri, kriyojel yapısındaki monomer çapraz bağlayıcı oranının ve kalıp v molekül miktarlarının artmasıyla artmıştır. Baskılanmış ve baskılanmamış kriyojel membranların Mitomisin C salımı için yapılan matematiksel analiz sonucu baskılanmamış kriyojel membranlar için elde edilen 'k' değerinin daha büyük olduğu bulunmuştur. Bu sonuç, Mitomisin C baskılanmamış kriyojel membranlardan deneysel olarak elde edilen verilere göre daha hızlı ilaç salımının gerçekleştiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the controlled drug delivery is to release drug with a therapeutic dose to the defined part of the body. Besides that, decreasing the side effects, providing a minimum dose usage and prolonging the pharmacological effect of the drug are the other purposes. Molecular imprinting is a technology based on the three dimensional interactions of functional monomer and cross-linker around the template molecule. The number of studies and patents on development and application of molecular imprinted drug release systems are gradually increasing because they actualize slow therapeutic drug release; strengthen the loading capacity; actualize the vii therapeutic release depending on environmental aspects; enantioselective or eutomer release. Cryogels are partially frozen gel matrices which are being prepared with the monomer or polymer solutions. They can be used at drug release systems with their macropore structure and thus fast swelling kinetics. Mitomycin C is a broad spectrum antibiotic. It is used for breast and prostate cancers because of its anti-proliferative character. In this study, for the controlled release of Mitomycin C, Mitomycin C imprinted PHEMA based cryogel membranes are prepared and in-vitro drug release performance is determined and the mathematical analysis of release is performed. N-methacryloyl-(L)-histidine (MAH) was synthesized to create specific binding sites. After the complexation between MAH and chelating copper ion, the preorganized complex was prepared with MAH-Cu2+ monomer and Mitomycin C template molecules via metal ion coordination interactions. Synthesis of Mitomycin C imprinted and nonimprinted (MIP-NIP) PHEMA cryogel membranes is preformed at -14 °C for 24 hours. Molecularly imprinted PHEMA cryogel membranes are prepared by four different ways by changing the monomer and cross linker ratios. With the increase of cross linker ratios, the swelling and macropore ratios are decreased. SEM pictures are showed that cyrogels have interconnected macropores in diameter of 10-100 µm. It is observed that the release rate and the amount of Mitomycin C released from cryogels are decreased with the increase of cross-linker ratio. With respect to nonimprinted cryogel membranes, more and longer Mitomycin C release is occurred from Mitomycin C imprinted cryogel membranes. The Mitomycin C release from imprinted and nonimprinted membranes is mathematically analyzed with Fick equation which is expressed as power law.“n”which is known as drug release mechanism determinant, is found to be between 0.5 and 1.0 in all release studies. According to the power law“n”value between these values shows that release is suited to non-fickian law.“k”value which is obtained from power law and known as diffusion coefficient, is increased by the increment of cross-linker ratios in cryogel structure and template molecule amount. At the mathematical analysis result of Mitomycin C imprinted and nonimprinted cryogel membranes, it is found that“k”value is higher at nonimprinted cryogel membranes. viii This result supports the obtained data; faster drug release is occured at Mitomycin C nonimprinted cryogel membranes by experimentally.