Ergenlerde bilişsel esneklik, duygu düzenleme becerileri ve öfke kontrolü arasındaki ilişkiler: Bir path (yol) analizi modeli
Relationships between cognitive flexibility, emotion regulation skills, and anger control in adolescents: A path analysis model
  1. Tez No: 956050
  2. Yazar: İLAYDA SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; ergenlerde bilişsel esneklik, duygu düzenleme ve öfke kontrolü arasındaki ilişkileri path (yol) analizle incelemektir. Bu amaç kapsamında bu çalışma ilişkisel tarama deseninde yürütülmüştür. Çalışmaya 522 ergen katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Bilişsel Esneklik Ölçeği, Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde path (yol) analizinden yararlanılmıştır. Çalışma bulgularında bilişsel esneklik, işlevsel duygu düzenlemenin anlamlı bir yordayıcısıdır. Bu bulgu doğrultusunda Hipotez 1 kabul edilmiştir. Aynı şekilde bilişsel esneklik, işlevsel olmayan duygu düzenlemenin anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Bu bulguya göre Hipotez 2 doğrulanmıştır. Öte yandan bilişsel esneklik, öfke kontrolünü yordamada anlamsız olduğu bulgulanmıştır. Bu bulguya göre Hipotez 3 reddedilmiştir. Bunun dışında işlevsel duygu düzenleme, öfke kontrolünün anlamlı bir yordayıcısı olduğu ortaya konmuştur. Bu bulguya dayalı olarak Hipotez 4 kabul edilmiştir. Bunlara ek olarak işlevsel olmayan duygu düzenleme, öfke kontrolünün anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgudan hareketle Hipotez 5 doğrulanmıştır. Son olarak bilişsel esneklik ile öfke kontrolü arasındaki ilişkide işlevsel ve işlevsel olmayan duygu düzenlemenin aracılık etkisi anlamlıdır bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bulgudan yola çıkarak Hipotez 6 kabul edilmiştir. Bu bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships among cognitive flexibility, emotion regulation and anger control in adolescents using path analysis. Within the scope of this purpose, this study was conducted using a relational screening design. 522 adolescents participated in the study. The Cognitive Flexibility Scale, Emotion Regulation Scale for Adolescents, and Trait Anger and Anger Expression Style Scale were used as data collection tools. Path analysis was used in data analysis. According to the study findings, cognitive flexibility is a significant predictor of functional emotion regulation. According to this finding, Hypothesis 1 was accepted. Similarly, cognitive flexibility was determined to be a significant predictor of dysfunctional emotion regulation. According to this finding, Hypothesis 2 was confirmed. On the other hand, cognitive flexibility was found to be insignificant in predicting anger control. According to this finding, Hypothesis 3 was rejected. Apart from this, functional emotion regulation was shown to be a significant predictor of anger control. Based on this finding, Hypothesis 4 was accepted. In addition, dysfunctional emotion regulation was found to be a significant predictor of anger control. Based on this finding, Hypothesis 5 was confirmed. Finally, it was found that the mediating effect of functional and dysfunctional emotion regulation in the relationship between cognitive flexibility and anger control was significant. Based on this finding, Hypothesis 6 was accepted. These findings were discussed within the framework of the literature and suggestions for future research were developed.