KKTC Güzelyurt-Girne-Karpaz bölgesi arazi kullanım haritasının hava fotoğrafları kullanılarak hazırlanması
Preparation of land cover map by using black-white aerial photographs in the Güzelyurt-Girne-Karpaz areas of the Turkish Rebuplic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 95608
  2. Yazar: AYŞE AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
oz YÜKSEK LİSENS TEZİ KKTC GUZELYURT-GIRNE-KARPAZ BÖLGESİ ARAZİ KULLANIM HARİTASININ HAVA FOTOĞRAFILARI KULLANILARAK HAZIRLANMASI AYŞE AKGUL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman Jüri Prof.Dr.Suat ŞENOL 2000 Prof.Dr.Ural DİNÇ Doç.Dr. Vedat PEŞTEMALCI Bu araştırmada, 1987 yılına ait 1/16.000 ve 1/18.000 ölçekli siyah beyaz hava fotoğrafları ile topoğrafik haritalar hazırlanarak KKTC Güzelyurt-Gime-Karpaz bölgesinin arazi kullanım haritası hazırlanmıştır. Çalışma alanında, Kuru Tarım, Sulu Tarım, Bahçe Tarımı, Narenciye, Zeytinlik, Özel Bitkiler (Zeytin+Harnup), sera, Harnup, Teraslanmış Arazi Çalılık Arazi, Makilik Arazi, Ağaçlandırılmış Alan (Ağaçlık, Orman, Çıplak Kayalık Arazi, Kumul, Kontour Ağaçlandırılmış Alan (Yeni Açılmış Teras) Mera, Nehir Yatağı, Kıyı Kumulu, Tarım Dışı (kullanılmayan Arazi) ve Yerleşim Yerleri olarak 21 çeşit ayrı arazi kullanım türü belirlenmiştir. Belirlenen bu arazi kullanımlarını gösteren çalışma alanının KKTC içinde tarım arazileri 86.187 hektarlık alanla tüm çalışma alanının %44.6'sını oluşturmaktadır. Diğer kullanımlardan, Orman-Makilik arazi 73.613 hektar, Ağaçlandırılmış Alan ve Çalılık Arazi 3.452, Yerleşim 7.650 hektar diğer kullanımlar ise 22.183 hektarlık alan kaplamaktadır. Anahtar Kelime Arazi Örtüsü, Arazi Kullanım Haritası, Hava Fotoğrafı, Hava Fotoğrafı Yorumu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS PREPERATION OF LAND COVER MAP BY USING BLACK-WHITE AERIAL PHOTOGRAPHS IN THE GÜZELYURT-GİRNE-KARPAZ AREAS OF THE TURKISH REBUPLIC OF NORTHERN CYPRUS, AYŞE AKGUL DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE, INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES, UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Jury Prof.Dr.Suat ŞENOL 2000 Prof.Dr.Ural DİNÇ Doç.Dr. Vedat PEŞTEMALCI In this research, 1/16.000 and 1/18.000 scaled black-white aerial photographs and 1/25.000 scaled topographic maps were interpreted to prepare the land cover map of Guzelyurt-Girne-Karpaz areas in the Turkish Republic of Northern Cyprus. In the study area 21 land cover type have been determined such as, rainfed agriculture, irrigated agriculture, garden agriculture, citrus orchards, olive orchards, special plants, green house, brushwood land, planted forest, forest, bare rocky land, sands dunes, terraced lands, pasture, riverbeds, miscellaneous land and urbanized areas. The agriculture land in the KKTC covers is 86187 hectare area it forms 44.6 percent of all the study area. Forest-brushwood land, planted forest, urbanized areas and miscellaneous land cover 73.613 hectare, 3.452 hectare, 7.650 hectare and 2.218 hectare respectively. Key Words : Land Cover, Land Use Map, Aerial Photo, Aerial Photo Interpretation. n