Exploring the linguistic landscape of North Cyprus and its use in ELT classrooms
Kuzey Kıbrıs 'Dilbilim çevresi' araştırması ve yabancı dil öğretimi sınıflarında kullanımı
- Tez No: 370715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARY ANN WALTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
İngilizce dil öğretimi alanında, özellikle Kuzey Kıbrıs'ın dil politikalarını, uygulamada dil politikasından farklılık gösterebilecek olan dilbilimsel alanını ve dilbilimsel alanın İngilizce öğretiminde kullanımını sunan çok çalışma olmamıştır. Bu çalışmada, kullanılan diller, bu dillerin kullanımıyla hedeflenen kitle ve İngilizce içeren dilbilimsel göstergelerde esas verilmek istenilen mesajlar bakımından Kuzey Kıbrıs'ın dilbilim alanı, özellikle Güzelyurt ve Girne civarı, incelenmiştir. Çalışma için veri, öğrencilerin bulgularının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amacıyla, katılımcı öğrenciler ve onların öğretmeni tarafından, analiz edilecek dilbilimsel alan göstergelerinin fotoğraflandırılmasıyla elde edilmiştir. Mevcut dil politikası, bu politikanın uygulamadaki hali, ve ne gibi çağrışımlarla ilşkilendirildiğine bağlı olarak İngilizce'nin dilbilimsel alanda kullanımları göz önünde bulundurularak, katılımcı öğrenciler ve onların öğretmeni tarafından yapılan analizler, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı, dilbilimsel alanda İngilizce'nin farklı kullanımlarnı farketmeleri amacıyla öğrencilerin teşvik edilmesi için, öğrencilerin kendi dilbilimsel alanlarındaki göstergeler üzerinde analiz yapmalarının pedagojik faydalarını araştırmaktır. Çalışma dahilinde, bir grup İngilizce Hazırlık Programı başlangıç seviyesi ve iki grup İngilizce Dil Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, dört hafta boyunca, yaşadıkları veya ziyaret ettikleri bölgelerde, İngilizce'nin kullanıldığı dilbilimsel alan göstergelerini fotoğraflamışlardır. İkinci grup İngilizce Dil Öğretmenliği Bölümü öğrencileri hariç, katılımcılar düzenli olarak çalışmayı yönlendiren öğretmen ile haftalık görüşmeler yapmıştır, ve bütün öğrenciler, dört haftalık veri toplama sürecinin sonunda sunmak üzere, çektikleri fotoğraflara haftalık yorumlar yazmıştır. Çalışmanın etkin olup olmadığına dair öğrencilerin fikirlerini almak amacıyla, öğrenciler, çalışmanın sonunda projeyi yönlendiren öğretmen tarafından kendilerine verilen bir takım soruları cevaplamışlardır. Çalışma göstermiştir ki öğrenciler dilbilimsel alan göstergelerini geniş bir bakış açısıyla analiz edebilmiş, İngilizce'nin ve varsa diğer dillerin dilbilimsel göstergelerde nasıl ve neden kullanıldığını analiz edebilmiş ve İngilizce'nin Kuzey Kıbrıs'ta zaman içerisinde ne gibi kullanımlar kazandığını saptayabilmişlerdir. Öğrencilerin izlenimlerinin analizi sayesinde, dilbilimsel alan çalışmalarının İngilizce öğretiminde kullanımının faydaları ve öğrencilerin dilbilimsel alan projelerine dair yaklaşımları saptanmıştır. Çalışma, öğrencilerin bu tür projelere genel anlamda olumlu tavırlar sergilediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of ELT, there have not been many studies on North Cyprus particularly describing language policy, linguistic landscape (LL), whose practice may differ from language policy, and the use of LL in ELT. In this study, the LL of North Cyprus, especially around Güzelyurt and Girne, was explored in terms of the languages that were included, the addressees that were aimed at, and the underlying messages of the texts in which English was used. Data for the study was collected first by the author— for purposes of comparison with students' findings— and then by students through photographing LL items to be analyzed. The study consists of the researcher's and participants' analysis of the items considering the current language policy and its daily practice, and the uses of English in LL depending on what it is associated with. Another purpose of the study was to explore the pedagogical benefits of engaging students with publicly displayed texts in their local LLs for the sake of encouraging them to realize different functions of English using LL. Beginner level students at English preparatory school and two groups of TEFL freshmen students took pictures of LL items where English was used in their neighborhood for four weeks. Two of the three groups had interviews with their teacher except the second group of TEFL program students, and all participants wrote weekly paragraphs commenting on their pictures that were to be presented at the end of the four-week data collection process. To get the thoughts of the students about the effectiveness of the experience, students answered a few questions given by their teacher at the conclusion of the project. The study revealed that students were able to analyze LL items with a wide perspective, explore how and why English, and also other languages, were used on signs and identify the functions that English gained in time in the northern Cyprus. With the analysis of students' impressions of the LL, the benefits of using LL in ELT and students' attitudes towards LL projects were identified. The results of the study indicated that students felt positive about LL projects in general.