Sol dal uyarımı ya da biventriküler uyarım ile kardiyak resenkronizasyon tedavisi yapılan düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarının uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of long-term outcomes of patients with heart failure with reduced ejection fraction undergoing cardiac resynchronization therapy with left bundle pacing or biventricular pacing
  1. Tez No: 956094
  2. Yazar: FADAN HAJIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kardiyak resenkronizasyon tedavisi (KRT), düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEFKY) olan uygun hastalarda morbidite ve mortaliteyi azaltan kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Geleneksel biventriküler uyarım (BiVP) yönteminin yanıtsızlık oranlarının yüksekliği ve elektrot ilişkili komplikasyonları, fizyolojik ileti sistemi uyarımı yöntemlerine olan ilgiyi artırmıştır. Sol dal alanı uyarımı (LBBaP), bu yöntemlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, DEFKY tanısıyla KRT uygulanan hastalarda LBBaP ve BiVP yöntemlerinin uzun dönem klinik, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu retrospektif, tek merkezli çalışmaya, Ocak 2017-Temmuz 2024 tarihleri arasında KRT implantasyonu yapılan 271 DEFKY hastası (203 BiVP, 68 LBBaP) dahil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, işlem detayları, komplikasyonları ve takip verileri hastane kayıt sisteminden elde edildi. Gruplar, bazal özellikler, işlem sonrası elektriksel parametreler, 6. ay ve uzun dönem ekokardiyografik yanıt, hastaneye yatış ve tüm nedenlere bağlı mortalite açısından karşılaştırıldı. Sağkalım analizi için Kaplan-Meier yöntemi ve prognostik faktörlerin belirlenmesi için Cox regresyon analizi kullanıldı. LBBaP grubunda işlem sonrası QRS süresi (144±18 ms vs. 153±22 ms; p=0,005) ve X-ray dozu (124 vs.
Özet (Çeviri)
Cardiac resynchronization therapy (CRT) is a proven treatment for reducing morbidity and mortality in eligible patients with heart failure with reduced ejection fraction (HFrEF). The high non-response rates and lead-related complications of conventional biventricular pacing (BiVP) have increased interest in physiological conduction system pacing methods. Left bundle branch area pacing (LBBaP) has emerged as a prominent alternative. This study aimed to compare the long-term clinical, electrocardiographic, and echocardiographic outcomes of LBBaP versus BiVP in patients undergoing CRT for HFrEF. This retrospective, single-center study included 271 patients with HFrEF (203 BiVP, 68 LBBaP) who underwent CRT implantation between January 2017 and July 2024. Patient demographic data, clinical characteristics, procedural details, complications, and follow-up data were obtained from the hospital's database. The groups were compared in terms of baseline characteristics, post-procedural electrical parameters, 6-month and long-term echocardiographic response, hospitalizations, and all-cause mortality. Kaplan-Meier analysis was used for survival analysis, and Cox regression analysis was employed to identify prognostic factors. The LBBaP group had a significantly narrower post-procedural QRS duration (144±18 ms vs. 153±22 ms; p = 0.005) and a lower X-ray dose (124 vs. 244 Gy; p < 0.001) compared to the BiVP group. At the 6-month follow-up, the LBBaP group showed more significant improvement in NYHA functional class (p=0.006), higher left ventricular ejection fraction (LVEF) (37.7±10.8% vs. 33±10.6%; p=0.005), less moderate-to-severe mitral regurgitation (p=0.005), a lower rate of hospitalization (22.6% vs. 36.7%; p=0.042), and a lower rate of all-cause mortality (2.9% vs. 10.8%; p=0.047). Over a median follow-up of 41 months, there was no statistically significant difference in long-term overall survival between the two groups (p = 0.289). In multivariate Cox regression analysis, baseline eGFR