Psikolojik flört şiddetine yönelik algıda kırılgan erkeklik ve çelişik duygulu cinsiyetçiliğin rolünün incelenmesi
Examining the role of precarious manhood and ambivalent sexism in the perception of psychological dating violence
- Tez No: 956095
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BOYACIOĞLU BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik flört şiddetine yönelik algıyı çelişik duygulu cinsiyetçiliğin alt boyutları olan korumacı ve düşmanca cinsiyetçilik açısından incelemek ve bu ilişkide kırılgan erkeklik inançları ve erkek cinsiyet rolü stresinin aracı rolünü test etmektedir. Bu amaçla çalışma 387 erkek üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Katılımcılar daha önce psikometrik özellikleri test edilmiş Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği, Kırılgan Erkeklik /Kadınsılık İnançları Ölçeği, Erkek Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği, Flört Şiddetine Yönelik Algı Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu doldurmuştur. Araştırmanın bulguları, korumacı ve düşmanca cinsiyetçiliğin flört şiddetine algıyı pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Düşmanca cinsiyetçiliğin flört şiddetine yönelik algıya etkisinde kırılgan erkeklik inançlarının rolü anlamlıyken erkek cinsiyet rolü stresinin aracı rolü anlamlı bulunmamıştır. Korumacı cinsiyetçiliğin psikolojik flört şiddetine etkisinde kırılgan erkekliğin ve erkek cinsiyet rolü stresinin seri aracı rolü anlamlı bulunmuştur. Bu çalışma, psikolojik flört şiddetine yönelik algının düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik açısından nasıl şekillendiğini ortaya koymakla birlikte ve erkekliğe ilişkin inançların ve erkeklik stresinin buradaki rolünü incelemesi bakımından özgün bir katkı sunmaktadır. Psikolojik şiddete yönelik algının altında yatan sosyal faktörlerin ve toplumsal normların anlaşılması, toplumsal cinsiyet temelli şiddete karşı mücadele etmede önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perception of psychological dating violence in terms of benevolent and hostile sexism, which are sub-dimensions of ambivalent sexism, and to examine the mediating roles of precarious manhood beliefs and masculine gender role stress in this relationship. For this purpose, the study was conducted with 387 male university students. Participants filled out the Ambivalent Sexism Scale, Precarious Manhood/ Womanhood Beliefs, Masculine Gender Role Stress Scale, Perception of Dating Violence Scale, the previously tested psychometric properties, and Demographic Information Form. The findings of the study show that benevolent and hostile sexism positively affect the perception of dating violence. While the role of precarious manhood beliefs in the effect of hostile sexism on the perception of dating violence was significant, the mediating role of masculine gender role stress was not found to be significant. The serial mediating role of precarious manhood beliefs and masculine gender role stress in the effect of benevolent sexism on psychological dating violence was found to be significant. This study presents an original contribution by revealing how the perception of psychological dating violence is shaped in terms of hostile and benevolent sexism and by examining the role of masculinity beliefs and masculinity stress in this regard. Understanding the social factors and social norms underlying the perception of psychological violence is essential in combating gender-based violence.