Uçak bakım onarımında kalibrasyon uygulamaları
Calibration applications in aircraft maintenance and overhaul
  1. Tez No: 956139
  2. Yazar: SEVİM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uçak bakım süreçlerinin güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde yürütülebilmesi, sistemde yer alan ölçüm cihazlarının ve test ekipmanlarının doğruluğunu garanti altına alan kalibrasyon uygulamalarının etkinliğine doğrudan bağlıdır. Özellikle askeri ve sivil havacılıkta hassasiyetin yüksek olduğu kontrol, ölçüm ve izleme sistemlerinde, ölçüm hatalarının önüne geçilmesi, yalnızca donanımsal yeterlilikle değil, aynı zamanda düzenli ve standartlara uygun kalibrasyon faaliyetleriyle sağlanmaktadır. Bu bağlamda, uçak bakım organizasyonlarında kullanılan cihazların, belirli periyotlarla doğrulama işleminden geçirilmesi hem uçuş güvenliğini artırmakta hem de bakım maliyetlerinin düşürülmesine katkı sunmaktadır. Kalibrasyon uygulamaları, çeşitli ölçüm büyüklüklerini (basınç, sıcaklık, tork, elektriksel büyüklükler vb.) kapsayan geniş bir yelpazede yürütülmekte ve her biri farklı teknik yeterlilikler gerektirmektedir. Bununla birlikte, bakım süreçlerinin yoğunluğu ve operasyonel zaman baskısı, bu uygulamaların hızlı, güvenilir ve izlenebilir şekilde gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde, kalibrasyon programlarının dijital dönüşümü ve otomasyon sistemleri üzerinden yönetilmesi yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, uçak bakım uygulamalarında kalibrasyonun önemi, sürece etkisi ve kalite yönetim sistemleriyle entegrasyonu değerlendirilmiş; uçuş güvenliği için kritik öneme sahip olan ekipmanlar belirlenmiş ve bu ekipmanların önemi vurgulanmıştır. Havacılık sektöründe kalibrasyonun önemini vurgulamak için basınç ölçer kalibrasyonunun konusu işlenmiştir. Kalibrasyon sonuçlarının değerlendirilmesi ve belirsizlik analizi yapılmıştır. Örnek olarak analog göstergeli manometrenin kalibrasyonu yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kalibrasyonun sadece teknik bir gereklilik değil, aynı zamanda bütüncül bir bakım stratejisinin vazgeçilmez unsuru olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The safe and sustainable execution of aircraft maintenance processes is directly dependent on the effectiveness of calibration practices that ensure the accuracy of the measuring devices and test equipment in the system. Especially in highly sensitive control, measurement, and monitoring systems in military and civil aviation, preventing measurement errors is ensured not only by hardware adequacy but also by regular and standard-compliant calibration activities. In this context, periodic verification of devices used in aircraft maintenance organizations both increases flight safety and contributes to reducing maintenance costs. Calibration applications are carried out across a wide range of measurement variables (pressure, temperature, torque, electrical quantities, etc.), each requiring different technical competencies. However, the intensity of maintenance processes and operational time pressure necessitate that these applications be carried out quickly, reliably, and traceably. Therefore, digital transformation of calibration programs and their management through automation systems are becoming increasingly common. This study evaluates the importance of calibration in aircraft maintenance practices, its impact on the process, and its integration with quality management systems. Equipment critical to flight safety is identified and its importance is emphasized. To emphasize the importance of calibration in the aviation industry, the topic of pressure gauge calibration is discussed. Calibration results are evaluated and uncertainty analysis is conducted. For example, an analog manometer is calibrated and its results are evaluated. The findings demonstrate that calibration is not only a technical requirement but also an essential element of a holistic maintenance strategy.