Çağdaş enstalasyon sanatına göstergebilimsel yaklaşım
Semiological approach to contemporary installation art
  1. Tez No: 956183
  2. Yazar: DEMET KÖROĞLU GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, hazır nesne kullanımının sanat algısını kökten dönüştürmesiyle, çağdaş sanat eserlerini anlamlandırma çabasında olan alımlayıcıya kılavuz sunabilecek bir çözümleme yöntemi önermektir. Sanatçı ve alımlayıcının bir sanat eseriyle kurduğu ilişki, hazır nesne kullanımıyla birlikte köklü bir dönüşüm sürecine girmiştir. Kavramsal sanatın, sanat ortamına getirdiği değişimler çağdaş sanat bağlamında izleyiciyi eser karşısında nasıl konumlanacağına dair sorgulamalara yöneltmiştir. İzleyici, mekanın tümüne yayılan düşüncenin tezahürü olarak malzemeyle ilişki kuran enstalasyon sanatını çözümlemek için bir kılavuz arayışına girebilmektedir. Bu çalışmada, çağdaş enstalasyon eserlerinin göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. Ulusal ve uluslararası alanda eser üreten sanatçılarla görüşülmüş ve sanatçıların seçilen eserleri göstergebilim çözümleme yöntemiyle, yoruma dayalı öznellikten uzaklaşarak çözümlenmiş, eserlerin yapısal ve anlamsal katmanlarına sistematik bir yaklaşımla ulaşılmıştır. Bu çalışmayla enstalasyon sanat eserlerinin anlam katmanları ortaya çıkarılmış ve sanat alımlayıcısı için kılavuz oluşturmuştur. Araştırma planlamasında nitel verileri elde etmek amacıyla betimsel kaynak taraması yapılmıştır. Sanat eseri çözümlemeleri için sanat tarihinde etkili olmuş, disiplinlerarası çalışan, farklı dönemlerde üretmiş ve üretmeye devam eden sanatçılar seçilmiştir. Sanatçılarla eser üretme süreçleri, sanat yaşamları ve eserlerine dair sorular aracılığıyla görüşme yapılmıştır. Sanatçıların seçilen eserleri anlam çözümleme şeması, karşıt anlamlar şeması ile çözümlenmiştir. Göstergebilimsel çözümleme yöntemi enstalasyon eserlerindeki anlam katmanlarını ortaya çıkararak ve yapıyı oluşturan bağlantıları tespit ederek sanat yapıtını kavrama da yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to propose an analysis method that can provide a guide to the buyer who is trying to make sense of contemporary works of art as a result of the radical transformation of the perception of art by the use of ready-made objects. The relationship formed by the artist and the art receiver with a work of art has entered a radical transformation process with the use of ready-made objects. The changes brought by conceptual art to the art environment have led the audience to question how to position themselves in the context of contemporary art. The viewers may search for a guide to analyse the art of installation, which establishes a relationship with the material as a manifestation of the thought that spreads the entire space. In this study, it is aimed to examine contemporary installation artworks with the semiotic analysis method. Interviews were conducted with artists who produce works in the national and international arena and the selected works of the artists were analysed with the semiotic analysis method, moving away from subjectivity based on interpretation, the structural and semantic layers of the works were reached with a systematic approach. With this study, the layers of meanings of the installation artworks were revealed and a guide for the art receiver was created. During the research planning, descriptive source scanning was performed in order to obtain qualitative data. Artists who have been influential in the history of art, work interdisciplinary, have produced in different periods and still continue to produce were selected for the analysis of works of art. Interviews were conducted with the artists through questions about their work production processes, their artistic lives and their works. The selected works of the artists were analysed with a meaning analysis scheme and a contrasting meanings scheme. The semiotic analysis method has also been a guide in comprehending the work of art by revealing the layers of meaning in the installation works and identifying the connections that make up the structure.