Ortaokul öğrencilerinin akıcı okuma becerilerine ilişkin ebeveyn görüşlerinin incelenmesi
An analysis of parental opinions on the fluent reading skills of secondary school students
- Tez No: 956199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin akıcı okuma becerilerine ilişkin ebeveyn görüşlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Akıcı okuma becerisi, öğrencilerin öğrenme süreçlerini doğrudan etkileyen önemli bir yetkinliktir. Araştırmada, ebeveynlerin çocuklarının yaşadıkları okuma sorunlarına ve çözüm önerilerini anlamaya odaklanılmıştır. Araştırma, nitel bir yaklaşımla ve yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve 10 ebeveyn ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler Nvivo yazılımı ile kodlanmış ve temalara ayrılmıştır. Araştırma sonucunda, altı üst tema ortaya çıkmıştır. Üst temalar; akıcı okuma farkındalığı ve algısı, psikolojik ve duygusal ögeler, çevresel ve sosyal ögeler, akademik başarı, ebeveyn katılımı ve ev ortamı, çözüm önerileri ve tavsiyeler olmak üzere ayrılmıştır. Her üst tema, alt temalara ayrılmıştır. Ebeveynlerin akıcı okuma becerisini geliştirmek için ev içindeki desteğin, ev ortamında uygulanan yöntemlerin ve okul-öğretmen iş birliğinin önemine dikkat çektikleri görülmüştür. Ayrıca, çocukların okuma süreçlerinde dikkat eksikliği, kaygı ve güdülenme unsurlarının etkisine dikkat çekilmiştir. Ebeveynler, akıcı okuma becerisinin gelişiminde sosyal medya gibi dikkat dağıtıcı unsurların olumsuzluklarını ifade ederken okuma sevgisi ile akıcı okuma becerisi arasında bağ kurmuşlardır. Bu çalışma, ebeveynlerin perspektifinden akıcı okuma becerilerine ilişkin analiz oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçları öğretmenler ve ebeveynler için akıcı okuma becerisinin geliştirilmesine yönelik öneriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine parents' opinions regarding secondary school students' fluent reading skills. Fluent reading skill is an important competency that directly affects students' learning processes. The study focused on understanding parents' perspectives on the reading problems their children experience and their suggested solutions. The research was carried out with a qualitative approach and the interpretative phenomenological analysis method. A semi-structured interview form was used as the data collection tool, and in-depth interviews were conducted with 10 parents. The obtained data were coded and categorized into themes using Nvivo software. As a result of the study, six main themes emerged. The main themes were categorized as awareness and perception of fluent reading, psychological and emotional elements, environmental and social elements, academic achievement, parental involvement and home environment, and solution suggestions and recommendations. Each main theme was divided into sub-themes. It was observed that parents emphasized the importance of support at home, the methods applied in the home environment, and the cooperation between school and teacher in developing fluent reading skills. In addition, attention was drawn to the influence of factors such as lack of attention, anxiety, and motivation in children's reading processes. While parents expressed the negative effects of distractors such as social media on the development of fluent reading skills, they also established a connection between the love of reading and fluent reading skill. This study provides an analysis of fluent reading skills from the parents' perspective. The results of the research offer suggestions for teachers and parents to improve fluent reading skills.