Periferik sinir kompresyon yaralanmalarında nöral mobilizasyonunhistokimyasal, elektrofizyolojik ve fonksiyonel sonuçlara etkisi: Hayvan çalışması
Effect of neural mobilization on histochemical, electrophysiological and functional results inperipheral nerve compression injuries: An animal study
- Tez No: 956230
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU SEMİN AKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Periferik sinir sistemi, merkezi sinir sistemiyle çevresel yapılar arasında iletişim sağlayarak somatik ve otonomik işlevleri düzenlemektedir. Kompresyon tipi yaralanmalar, sinir iletimini bozarak ağrı, duyu kaybı ve motor disfonksiyona neden olabilir. Sinir dokusunun iyileşmesini desteklemeye yönelik manuel tekniklere ilgi artmış; özellikle nöral mobilizasyonun terapötik potansiyeli ön plana çıkmıştır. Bu çalışma, deneysel bir periferik sinir kompresyon modeliyle nöral mobilizasyonun fonksiyonel, elektrofizyolojik ve histokimyasal etkilerini kapsamlı biçimde değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Toplam 24 Sprague Dawley albino rat rastgele olarak dört gruba ayrılmıştır: kontrol, sham, nöral mobilizasyon (NM) ve nöral mobilizasyon uygulanmayan (nonNM). Siyatik sinire ligatür yerleştirilerek sinir kompresyon modeli oluşturulmuş; NM uygulamasına postoperatif 3. günde başlanarak 14 gün boyunca, her gün aynı saatte ve anestezi kullanılmaksızın devam edilmiştir. Fonksiyonel değerlendirme, Siyatik Fonksiyonel İndeks (SFI) analizi ile; elektrofizyolojik değerlendirme ise motor eşik akım (mA) değerleri üzerinden yapılmıştır. Histolojik incelemelerde, ışık mikroskobisi ile kas ve sinir; elektron mikroskobu ile sinir dokusu analiz edilmiştir. SFI sonuçları yalnızca kontrol ve sham grupları arasında benzer bulunmuş (p=0,078); bu durum, kronik kompresyonun fonksiyonel düzeyde bozulmaya yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The peripheral nervous system regulates somatic and autonomic functions by facilitating communication between the central nervous system and peripheral structures. Compression-type injuries impair nerve conduction, leading to pain, sensory loss, and motor dysfunction. Interest in manual techniques that support nerve tissue recovery has increased, with particular emphasis on the therapeutic potential of neural mobilization. This study aimed to comprehensively evaluate the functional, electrophysiological, and histochemical effects of neural mobilization in an experimental peripheral nerve compression model. A total of 24 Sprague Dawley albino rats were randomly divided into four groups: control, sham, neural mobilization (NM), and non-neural mobilization (nonNM). A sciatic nerve compression model was established using ligatures. NM was initiated on postoperative day 3 and continued for 14 days at the same time each day without anesthesia. Functional assessment was performed using the Sciatic Functional Index (SFI), while electrophysiological evaluation was based on motor threshold current (mA) values. Histological examinations included light microscopy for muscle and nerve tissue, and electron microscopy for nerve tissue. SFI results were similar only between the control and sham groups (p=0.078), indicating that chronic compression led to functional impairment.