Mısırlı öğrencilerin Türkçe öğrenme sürecinde Arapçanın aracı dil olarak kullanılmasına ilişkin görüşleri
Egyptian students' perceptions of the use of Arabic as an intermediary language in the process of learning Turkish
- Tez No: 956254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Mısırlı öğrencilerin Türkçe öğrenme sürecinde Arapçayı aracı dil olarak kullanmalarının dört temel dil becerisi (dinleme, konuşma, okuma, yazma) ve kelime öğrenimi üzerindeki etkilerine ilişkin görüşlerini belirlemeyi; ayrıca üniversitelerin yabancı dil bölümlerinde uygulanan pedagojik çeviri yöntemlerinin Türkçe öğrenme sürecine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma deseninin benimsendiği çalışma, Mısır'daki üniversitelerin Türkçe bölümlerinde öğrenim gören 200 öğrenciye uygulanan anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, aracı dil olarak Arapçanın özellikle okuma ve kelime öğretimi açısından soyut kavramların anlaşılması, dil bilgisi kurallarının kavratılması gibi alanlarda kolaylık sağladığını; ancak dinleme, konuşma ve yazma becerilerinde belirgin sınırlılıklara yol açtığını ortaya koymuştur. Ayrıca, çeviri derslerinde uygulanan pedagojik çeviri yöntemlerinin öğrencilerin öğrenme sürecine olumlu katkılar sunduğu görülmüştür. Bu yönüyle çalışma, yabancı dil öğretiminde aracı dil kullanımının avantaj ve dezavantajlarını bütüncül biçimde ele alan nadir araştırmalardan biri olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the perceptions of Egyptian students regarding the effects of using Arabic as a medium language in the process of learning Turkish, particularly in relation to the four basic language skills (listening, speaking, reading, and writing) and vocabulary acquisition. Additionally, it examines the impact of pedagogical translation methods employed in university foreign language departments on the Turkish language learning process. Adopting a quantitative research method, the study was conducted through a questionnaire administered to 200 students studying in Turkish language departments at universities in Egypt. The data obtained indicate that the use of Arabic as a medium language has a facilitative effect, especially in reading skills, vocabulary acquisition, comprehension of abstract concepts, and understanding grammar rules. However, it was found to cause notable limitations in speaking, writing, and listening skills. Furthermore, pedagogical translation methods were found to make a positive contribution to the learning process. In this regard, the study provides a comprehensive and original contribution by evaluating the effects of medium language use on Turkish language teaching from both cognitive and pedagogical perspectives.