Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bağlamında matematik öğretim programının matematik öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of the mathematics curriculum by mathematics teachers in the context of the Turkish Century Education Model
  1. Tez No: 956253
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında güncellenen matematik öğretim programının, programı fiilen uygulayan öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiğini ortaya koymaktır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Bağcılar İlçesi'nde görev yapan ve 5. sınıf düzeyinde ders veren matematik öğretmenleri ile yürütülmüştür. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden“fenomoloji (olgubilim)”modeliyle tasarlanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış; elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Veri analizi sonucunda öğretmen görüşleri altı ana tema altında toplanmıştır: Programın Tanıtımı ve Farkındalık, Yenilikler ve Değişiklikler, Beceriler, Ölçme ve Değerlendirme, Milli ve Manevi Değerler ve İdeal Program Beklentileri. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu program tanıtımının yetersiz olduğunu belirtmiş; hizmet içi seminerlerin bazı öğretmenlere ulaşmadığı, program incelemesinin ise genellikle bireysel düzeyde kaldığı görülmüştür. Yenilikler kapsamında günlük hayatla ilişkilendirme, etkinliklerin artırılması, teknoloji entegrasyonu ve öğrenme çıktılarının kazanımlar yerine tercih edilmesi olumlu bulunmuştur. Ancak öğrenme çıktılarının bazı durumlarda yüzeysel kaldığı ve öğrenci seviyesinin üzerinde olduğu da ifade edilmiştir. Beceri teması çerçevesinde, öğretmenler etkinliklerin kavramsal becerileri geliştirmede potansiyele sahip olduğunu ancak zaman yetersizliği, sınıf mevcutları ve materyal eksikliği gibi faktörlerin süreci zorlaştırdığını vurgulamıştır. Ölçme ve değerlendirme sürecinde süreç odaklı yaklaşımın uygulamada yeterince yansıtılamadığı, ek kaynak ihtiyacının öne çıktığı ve MEB örnek sorularının hem destekleyici hem de sınırlı bulunduğu belirtilmiştir. Milli ve manevi değerlerin programa dâhil edilmesi olumlu karşılanmış, ancak bu değerlerin kazandırılmasında öğretmen rehberliğine yönelik materyal ve zaman desteği gerekliliği vurgulanmıştır. Sonuç olarak öğretmenler, güncellenen programı genel hatlarıyla çağdaş, öğrenci merkezli ve değer odaklı bulmakla birlikte; uygulama sürecine ilişkin destekleyici yapıların ve öğretmen eğitiminin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the recently updated mathematics curriculum within the scope of the“Century of Türkiye Maarif Model”from the perspectives of teachers actively implementing the program. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with mathematics teachers working in public middle schools in the Bağcılar district of Istanbul and teaching fifth-grade students. The research was designed using a qualitative phenomenology method. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed using content analysis techniques. The findings obtained from the data analysis were grouped under six main themes: Program Introduction and Awareness, Innovations and Changes, Skills, Assessment and Evaluation, National and Moral Values, and Expectations for an Ideal Program. Most teachers stated that the program's introduction was insufficient; although some had participated in in-service seminars, many had not, and program examination mostly remained at the individual level. In terms of innovations, integrating mathematics with real-life contexts, increasing the number of activities, incorporating technology, and using learning outcomes instead of traditional objectives were generally perceived positively. However, some teachers criticized the learning outcomes as being superficial or above student comprehension levels. Regarding skills, teachers believed that the activities had the potential to develop conceptual understanding but noted that factors such as limited time, overcrowded classrooms, and lack of materials made it difficult to achieve desired outcomes. In the assessment and evaluation dimension, although the curriculum adopted a process-oriented approach theoretically, it was often implemented in a result-oriented manner. Teachers emphasized the need for additional resources and expressed mixed views on the Ministry of Education's sample exam questions some finding them helpful, others inadequate in terms of variety and level appropriateness. The integration of national and moral values into the curriculum was generally viewed positively. However, teachers pointed out challenges such as time constraints, a lack of clear instructional guidance, and insufficient textbook content related to values. Many highlighted the need for professional development to support value-based instruction. In conclusion, teachers perceived the revised curriculum as contemporary, student-centered, and value-oriented. However, they emphasized the necessity of strengthening structural supports and providing more targeted teacher training to enhance implementation quality.