Turkish validity and reliability study of the central venous pressure score scale
Santral venöz basınç puanı ölçüm aracının Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
  1. Tez No: 956273
  2. Yazar: GÖKNİL SİNEM GÜMÜŞSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET SANTRAL VENÖZ BASINÇ PUANI ÖLÇÜM ARACININ TÜRKÇE GEÇERLİK VE GÜVENİRLİK ÇALIŞMASI Bu araştırma, Santral Venöz Basınç Puanı Ölçüm Aracı'nın Türkçe diline uyarlanması ve geçerlik güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla metodolojik olarak yürütüldü. Çalışma, 20 Mayıs–30 Ağustos 2024 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan özel bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan hemşirelerle yapıldı. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Santral Venöz Basınç Puanı Ölçüm Aracı”ile toplandı. Elde edilen veriler, SPSS 27.0 ve AMOS 24 programları kullanılarak analiz edildi. Veriler; ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans gibi tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Yapı geçerliliğini belirlemek amacıyla açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapıldı. Dil geçerliliği için çeviri ve geri çeviri süreçleri uygulandı, uzman görüşleriyle kapsam geçerliliği değerlendirildi. Davis tekniğiyle kapsam geçerlilik indeksi (KGİ) 0,96 olarak hesaplandı. Güvenirlik analizinde Cronbach's alfa katsayısı ölçek toplamı için 0,809, alt boyutlar için sırasıyla 0,846 ve 0,752 olarak bulundu. Ayrıca, test-tekrar test yöntemi ile dış tutarlılık değerlendirildi. Bulgular sonucunda, Santral Venöz Basınç Puanı Ölçüm Aracı'nın Türkçeye uyarlanmış hâlinin geçerli ve güvenilir olduğu saptandı ve hemşirelik uygulamalarında kullanılabilir bir araç olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKISH VALIDITY AND RELIABILITY STUDY OF THE CENTRALVENOUS PRESSURE SCORE SCALE This study was conducted methodologically to adapt the Central Venous Pressure Score Measurement Tool into Turkish and to evaluate its validity and reliability. The study was completed with nurses working in the intensive care units of a private university hospital in Istanbul between 20 May and 30 August 2024. Data were collected with the 'Personal Information Form' and 'Central Venous Pressure Score Measurement Tool' developed by the researcher. The data obtained were analysed using SPSS 27.0 and AMOS 24 software. Data were evaluated by descriptive statistical methods such as mean, standard deviation, percentage and frequency. Exploratory and confirmatory factor analyses were performed to determine construct validity. Translation and back translation processes were applied for language validity, and content validity was evaluated with expert opinions. The content validity index (CVI) was calculated as 0.96 using the Davis technique. In the reliability analysis, Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.809 for the total scale, 0.846 and 0.752 for the sub-dimensions, respectively. In addition, external consistency was evaluated by test-retest method. As a result of the findings, the Turkish version of the Central Venous Pressure Score Measurement Tool was found to be valid and reliable and was evaluated as a tool that can be used in nursing practice.