Yeşil etkinliklerin ciddi boş zaman, motivasyon, çevre bilinç düzeyi ve davranışsal niyetler çerçevesinde incelenmesi
An examination of green events in the context of serious leisure, motivation, environmental consciousness, and behavioral intentions
  1. Tez No: 956307
  2. Yazar: DİLEK MUTLU BAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞIL HALE ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yeşil etkinlik katılımcılarının, etkinliğe yönelik ciddi boş zaman tutumlarının tespit edilmesi ve bu etkinliklere yönelik katılım motivasyonu ile davranışsal niyetleri arasında bir ilişki olup olmadığının ortaya konmasıdır. Ayrıca bu ilişkide katılım motivasyonunun aracılık rolü ve çevre bilinç düzeyinin düzenleyici etkisi de araştırılmıştır. Bu doğrultuda bir model geliştirilmiştir. Çalışmanın verileri, kolayda ve amaçlı örnekleme tekniklerinden yararlanılarak, Ankara'da Let's Do It Derneğinin düzenlemiş olduğu yeşil etkinliklere katılan kişilerden toplanmıştır. Veriler, 16 Eylül 2023 -21 Eylül 2024 tarihleri arasında yüz yüze anket tekniğiyle elde edilmiştir. 411 anket analize dahil edilmiştir. Ölçüm modeli ve yapısal eşitlik modellemesi analizleri gerçekleştirilmiştir. Aracılık etkisi için doğrudan ve dolaylı etkiler incelenmiştir. Düzenleyici etki analizi de üç aşamalı hiyerarşik regresyon analizi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, ciddi boş zaman tutumunun katılım motivasyonu ve davranışsal niyeti etkilediği anlaşılmıştır. Aynı zamanda, içsel motivasyonun davanışsal niyet üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir ve ciddi boş zaman tutumu ile davranışsal niyet arasındaki ilişkide de içsel motivasyonun aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Dışsal motivasyonun bu ilişkide aracı rolü olmadığı anlaşılmıştır. Çevre bilincinin de katılım motivasyonu ile davranışsal niyet arasındaki ilişkide azaltıcı yönde düzenleyici etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bu bulguların; bireylerin çevreci etkinliklere uzun vadeli bağlılığını artırmak için ciddi boş zaman tutumu ve içsel motivasyonun ön plana çıkarılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to identify the serious leisure attitudes of green event participants and to investigate whether there is a relationship between their participation motivation and behavioral intentions toward such events. In addition, the study explores the mediating role of participation motivation and the moderating effect of environmental consciousness in this relationship. Based on this, a conceptual model was developed. The data were collected from individuals who participated in green events organized by the Let's Do It Association in Ankara, using convenience and purposive sampling techniques. Data collection was conducted through face-to-face surveys between September 16, 2023, and September 21, 2024, resulting in 411 valid responses included in the analysis. Structural equation modeling (SEM) analyses were conducted. Both direct and indirect effects were examined to test the mediation effect. The moderating effect was tested through a three-step hierarchical regression analysis. The findings revealed that serious leisure attitudes influence both participation motivation and behavioral intention. It was also determined that intrinsic motivation has a significant effect on behavioral intention and mediates the relationship between serious leisure attitude and behavioral intention. Moreover, environmental consciousness was found to have a negative moderating effect on the relationship between participation motivation and behavioral intention. These findings suggest that emphasizing serious leisure attitudes and intrinsic motivation is crucial for fostering long-term commitment to environmentally friendly events.