Oyuncak tasarımında sürdürülebilirlik uygulamaları: Amigurumi oyuncak örneği
Implementations of sustainability on toy design: Amigurumi toys case study
- Tez No: 956372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın konusu,“Oyuncak Tasarımında Sürdürülebilirlik Uygulamaları: Amigurumi Oyuncak Örneği”dır. Araştırmanın temel amacı; el sanatlarının bir dalı olan örgü tekniği kullanılarak yapılan, son zamanların ilgi gören yeni sanat akımı amigurumi oyuncaklara; sürdürülebilirliği yönünden dikkat çekmek, bu bağlamda sürdürülebilir tasarım ilkelerinin uygulanmasına yönelik deneysel çalışmalar yapmaktır. Yapılan araştırmanın literatürde benzerine rastlanmamış olması, araştırmayı özgün kılmaktadır. Çalışmada, oyuncak yapım sanatı olan amigurumi konusunda temel kavramlara ilişkin literatür taraması sonuçlarından elde edilen bilgiler aktarılmıştır, örgü tekniği kullanılarak sürdürülebilirlik ilkelerinin uygulandığı deneysel çalışmalar ile genişletilmiştir. Uygulama sonuçlarından elde edilen bulgular doğrultusunda; Amigurumi tekniği ile oyuncak üretiminde sadece doğal malzemelerin kullanılması dışında, ürünlerin sökülerek yeni tasarımların yapılabileceği, bakım ve iyileştirmelerle ürünlerin yaşam döngüsünün uzatılabileceği, üretim aşamasında kaynak kullanımının azaltılarak daha az malzeme tüketiminin sağlanabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is“ Implementations of Sustainability on Toy Design: Amigurumi Toys Case Study ”. The main purpose of the research is to draw attention to the sustainability of amigurumi toys, a new art movement that has attracted attention recently, made using the knitting technique, which is a branch of handicrafts, and to conduct experimental studies on the application of sustainable design principles in this context. The fact that the research has no equivalent in the literature makes the research original. In the study, information obtained from the literature review on basic concepts regarding amigurumi, the art of toy making, was conveyed and expanded with experimental studies in which sustainability principles were applied using knitting techniques. In line with the findings obtained from the application results; It has been concluded that in addition to using only natural materials in toy production with the amigurumi technique, products can be disassembled and new designs can be made, the life cycle of the products can be extended with maintenance and improvements, and less material consumption can be achieved by reducing the use of resources in the production phase.