İnşaat sektöründe beton tedarikçilerinin seçiminde bulanık TOPSIS, bulanık EDAS ve bulanık VIKOR yöntemlerinin kullanılması
Use of fuzzy TOPSIS, fuzzy EDAS and fuzzy VIKOR methods in selecting concrete suppliers in the construction industry
- Tez No: 956381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR AKIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, inşaat sektöründe beton tedarikçilerinin seçiminde Bulanık EDAS ve Bulanık TOPSIS yöntemlerinin kullanımı incelenmiştir. İnşaat projelerinde beton tedarikçilerinin doğru seçimi, projenin başarısı ve maliyet etkinliği açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, bulanık mantık tabanlı TOPSIS, EDAS ve VIKOR yöntemleri kullanılarak tedarikçi seçim süreci optimize edilmiştir. Araştırma kapsamında, çeşitli tedarikçilerin performans kriterleri değerlendirilmiştir ve bu kriterler doğrultusunda en uygun tedarikçi belirlenmiştir. Sonuçlar, Bulanık EDAS ve Bulanık TOPSIS yöntemlerinin tedarikçi seçiminde etkin ve güvenilir bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the application of Fuzzy TOPSIS, Fuzzy EDAS and Fuzzy VIKOR methods for selecting concrete suppliers within the construction sector. Accurately selecting concrete suppliers in construction projects holds critical importance for project success and cost-effectiveness. In this study, the supplier selection process has been optimised by employing fuzzy logic-based TOPSIS, EDAS and VIKOR methods. Within the scope of the research, the selection criteria of various suppliers have been evaluated, and the most suitable supplier has been determined based on these criteria. The results demonstrate that the Fuzzy TOPSIS, Fuzzy EDAS and Fuzzy VIKOR methods offer an effective and reliable approach for supplier selection.