Farklı oranlarda nano alüminyum içerikli geopolimer harçların mikro yapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of geopolymer mortars containing different percentage of nano aluminum
  1. Tez No: 956393
  2. Yazar: HAZAR İBRAHİM ÇULHACİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan çalışma kapsamında %1 ve % 2 oranlarında nano-alüminyum kullanımının alkali aktive edilmiş harç numunelerin mekanik dayanımına etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda %50 öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu ve %50 F-tipi (düşük kalsiyum içerikli) uçucu kül ile alkali aktive edilmiş harç numuneler üretilmiştir. Alkali aktivatör olarak sodyum silikat ve sodyum hidroksit kullanılmış olup, sodyum silikat/hidroksit oranı olarak 2.5, sodyum hidroksit molaritesi olarak 14 M seçilmiştir. Üretilen alkali aktive edilmiş harç numunelerde 28. Günde basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve Ultrasonik ses geçiş hızı (UPV) değeri deneyleri yapılarak, farklı oranlarda nano-alüminyum kullanımının bu özelliklere olan etkileri detaylıca araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, nano-alüminyum kullanımının basınç ve eğilme dayanımını arttırdığı ve UPV sonuçlarına göre kompasite değerlerini yükselttiği görülmüştür.28. günde kontrol numunesi (27,64 MPa) baz alındığında, basınç dayanımındaki artış %1 ve %2 nano-alüminyum eklenmesiyle %5 artış, eğilme dayanımında ise %1 nano için %21 artış, %2 nano-alüminyum eklenmesi ile %32 artış gözlemlenmiştir. UPV sonuçlarına göre ise %1 nano-Al2O3 eklenmesiyle %7 artış , %2 nano eklenmesiyle %5.5 artış elde edilmiştir. Sonuç olarak alkali aktive edilmiş harçlara nano Al2O3 eklenmesi harçların mekanik özelliklerini iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of 1% and 2% nano-aluminum on the mechanical strength of alkali activated mortar specimens was investigated. In this context, alkali activated mortar specimens were produced with 50% ground granulated blast furnace slag and 50% F-type (low calcium content) fly ash. Sodium silicate and sodium hydroxide were used as alkaline activators and sodium silicate/hydroxide ratio of 2.5 and sodium hydroxide molarity of 14 M were selected. Compressive strength, flexural strength and ultrasonic sound transmission velocity (UPV) value experiments were performed on the alkali activated mortar specimens at 28th day and the effects of using different ratios of nano-aluminum on these properties were investigated in detail. According to the results obtained, it was observed that the use of nano-aluminum increased the compressive and flexural strengths and increased the compatibility values according to the UPV results. Based on the control sample (27.64 MPa) at 28 days, a 5% increase in compressive strength was observed with the addition of 1% and 2% nano-aluminum, and a 21% increase in flexural strength for 1% nano and a 32% increase with the addition of 2% nano-aluminum. According to UPV results, 7% increase was obtained with 1% nano-Al2O3 addition and 5.5% increase with 2% nano addition. As a result, the addition of nano Al2O3 to alkali activated mortars improved the mechanical properties of the mortars.