6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamında sendika genel kurulunun denetimi
Supervision of the general assembly of the union within the scope of the Law on Unions and Collective Bargaining no. 6356
  1. Tez No: 956428
  2. Yazar: PINAR SARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DURSUN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sendikalar, çalışma hayatında işçilerin hak ve menfaatlerini gözeten önemli kuruluşlardır. Bu nedenle sendikaların amacına uygun faaliyetlerde bulunması gerekmektedir. Sendikanın en önemli denetim ve karar organı genel kuruldur. Bu konuda geçmişten günümüze kanunlarda çeşitli düzenlemeler yer almıştır. Çalışmamızda 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu madde 15'te yer alan düzenlemeler, öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları da dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmamızda belirtilen sendika genel kurulunun denetimi, yargısal denetimdir. Bu nedenle çalışmamızın asıl kısmını bu başlık oluşturmaktadır. Sendika genel kurulu için mevcut yargısal denetimin içeriği, kapsamı, uygulanabilirliği ve etkisi incelenmiştir. Mevcut yasal düzenlemelerin uygulamadaki yeterliliği ve bu denetimin geliştirilmesi için yapılması gerekenler belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade unions are essential institutions that protect the rights and interests of workers in working life. Therefore, it is crucial that trade unions operate in line with their intended purposes. The general assembly, as the highest decision-making and supervisory body of a union, holds particular importance in this regard. Consequently, the supervision of this body has been subject to various legal regulations over time. This study examines the provisions of Article 15 of Law No. 6356 on Trade Unions and Collective Bargaining Agreements, considering scholarly opinions and decisions of the Court of Cassation (Yargıtay). The focus of this study is specifically on judicial supervision, which is what we refer to by the term“supervision”of the trade union general assembly.The study analyzes the content, scope, applicability, and effectiveness of the current judicial supervision over the general assembly of trade unions. It also aims to assess the adequacy of existing legal regulations in practice and to suggest potential improvements to enhance such supervision.