Adli muhasebe kapsamındaki suçların dijitalleşme ve ekonomik büyüme ile ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between economic growth, digitalization, and forensic accounting crimes: The case of Turkey
- Tez No: 956443
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BEZİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve mali suçların her geçen gün artması adli muhasebenin önemini artırmaktadır. Bu durum adli muhasebeyi gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede araştırmacıların dikkatini çeken önemli bir alan hâline getirmiştir. Bu çalışma, Türkiye özelinde adli muhasebe kapsamındaki suçların dijitalleşme ve ekonomik büyüme ile olan ilişkisini incelemektedir. Çalışmanın amacı, adli muhasebe kapsamında değerlendirilebilecek suçları belirlemek, bu suçların dijitalleşme ve ekonomik büyümeyle olan ilişkisini istatistiksel yöntemlerle analiz etmek ve bu doğrultuda önleyici politika önerileri geliştirmektir. Ayrıca, Türkiye'de henüz yeterince tanınmayan bu disipline ilişkin literatürde ve uygulamada mevcut olan boşlukları ortaya koymayıda hedeflemektedir. Çalışmada Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'ın 2003-2023 yıllarını kapsayan faaliyet raporlarında yer alan suç verileri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, uzman görüşlerine dayalı olarak yürütülen Kapsam Geçerliliği Oranı (KGO) analizi ile değerlendirilmiş ve adli muhasebe suçlarına ilişkin bir veri seti oluşturulmuştur. Bu veriler, dijitalleşme ve ekonomik büyümeyle ilgili sosyo-ekonomik göstergelerle Eviews 12 programında ARDL modeli uygulanarak ekonometrik analiz yapılmıştır. Bu çalışma adli muhasebe alanında nicel nitel yöntemleri bütünleştiren ve ilgili alanda KGO analizi ile özgün bir veri setini oluşturan öncü bir çalışmadır. Çalışmanın birinci bölümünde adli muhasebenin teorik çerçevesine yer verilmiştir. İkinci bölümde dijitalleşme ve ekonomik büyüme kavramları teorik temelleriyle ele alınmış ve bu kavramların adli muhasebe ile ilişkisini ortaya koyan ulusal ve uluslararası literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise dijitalleşme ve ekonomik büyüme değişkenleri ile adli muhasebe suçları arasındaki ilişki ekonometrik yöntemlerle analiz edilmiş ve araştırma bulguları literatür çerçevesinde değerlendirilerek yeni politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology and the increasing prevalence of financial crimes have heightened the importance of forensic accounting. As a result, forensic accounting has become a prominent field of interest for researchers in both developed and developing countries. This study examines the relationship between crimes within the scope of forensic accounting, digitalization, and economic growth in the context of Türkiye. The aim of this study is to identify crimes that can be considered within the scope of forensic accounting, to analyze the relationship of these crimes with digitalization and economic growth using statistical methods, and to develop preventive policy recommendations accordingly. Additionally, the study seeks to identify the existing gaps in the literature and practice concerning this discipline, which remains relatively underrecognized in Türkiye. The study utilizes financial crime data obtained from the activity reports of the Financial Crimes Investigation Board (MASAK) covering the years 2003 to 2023. The data were evaluated using the Content Validity Ratio (CVR) method, based on expert opinions, and a dataset related to forensic accounting crimes was constructed. This dataset was then subjected to econometric analysis through the ARDL model using socio-economic indicators related to digitalization and economic growth via the EViews 12 program. The study represents a pioneering effort in the field of forensic accounting by integrating quantitative and qualitative methods and by creating an original dataset through CVR analysis. In the first section, the theoretical framework of forensic accounting is presented. The second section discusses the concepts of digitalization and economic growth with their theoretical foundations, accompanied by a national and international literature review that explores their relationship with forensic accounting. In the third and final section, the relationship between digitalization, economic growth, and forensic accounting crimes is analyzed through econometric methods, and the findings are evaluated within the framework of the literature, leading to the presentation of new policy recommendations.