Uluslararası ticaret ve Türkiye: Ekonomik büyüme üzerine panel veri analizi
International trade and Türkiye: Panel data analysis on economic growth
  1. Tez No: 956462
  2. Yazar: HİLAL YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uluslararası ticaret, farklı ülkeler tarafından üretilen malların veya sağlanan hizmetlerin karşılıklı değişimini ifade etmektedir. Uluslararası ticaret kapsamında benimsenen temel amaç; bir ülkenin kendi kapsamında üretemediği ya da üretim maliyetinin fazla olduğu malları daha düşük maliyetler ile farklı ülkelerden temin edebilmesine imkân tanımaktır. Bu sayede ülkelerin arasında gerçekleşen kaynak dağılımı daha verimli hale gelmektedir. Uluslararası ticaret, ulusal ekonomiler açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ekonomik büyüme, bir ulusun üretmekte olduğu mal ve sunduğu hizmetlerin miktarındaki artış anlamına gelmekteyken uluslararası ticaretin ekonomik büyümeye etkisi literatürde çeşitli yazarlar için geniş bir araştırma alanı olmuştur. İl düzeyindeki etkilere ilişkin yeterli araştırma bulunmadığından bu çalışmada, Türkiye'de il düzeyinde gerçekleşen ithalat ve ihracatın ekonomik büyümeye etkileri panel veri analizi yöntemiyle incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda iller, ihracat düzeyi yüksek ve düşük olmak üzere iki gruba ayrılarak iki ayrı panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Analizdeki değişkenler ise ihracat, ithalat ve kişi başı GSYH olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yüksek ihracat düzeyine sahip iller panelinde ihracat ile ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki saptanamazken düşük ihracat düzeyine sahip iller panelinde ise ihracatın ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı fakat negatif bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Sonuçlar ayrıca, her iki panelde de ithalat ile ekonomik büyüme arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
International trade is an economic process that refers to the mutual exchange of goods or services by different countries. The main purpose adopted within the scope of international trade is to give an opportunity to a country to procure goods that cannot be produced within its own territory or whose production costs are high from other countries at lower costs. In this way, resource allocation among countries becomes more efficient. International trade is of great importance for national economies. While economic growth refers to the increase in the amount of produced goods and provided services by a nation, the effect of international trade on economic growth has been a wide research area for various authors in the literature. Since there is not enough research on provincial level effects, this study examines the effects of imports and exports on economic growth at the provincial level in Türkiye with panel data analysis. In line with this purpose, two separate panel data analyses were conducted by dividing the provinces into two groups as high and low export level. The variables in these analyses are exports, imports and GDP per capita. According to the results, while there is no significant relationship between exports and economic growth in the high export level panel, exports have a statistically significant but negative effect on economic growth in the low export level panel. Results also indicate that there is a statistically significant and positive relationship between imports and economic growth in the both panels.