Designing a learning environment: empowering preservice science teachers to use evidence in teaching practices
Bir öğrenme ortamı tasarımı: fen bilgisi öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamalarında kanıt kullanımı konusunda güçlendirilmesi
- Tez No: 956468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZEYNEP MUĞALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bilimsel kanıt, bilimsel bilgiyi geliştirmede bilimsel pratiklerin önemli bir bileşenidir. Ancak, fen bilgisi öğretmen adayları (FÖA), derslerine kanıtları entegre etme konusunda zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimsel kanıtları kavramsal olarak anlamalarını geliştirmek ve kanıta dayalı açıklamaları derslerine dahil ederek öğretmenlik uygulamalarını zenginleştirmektir. Bu araştırmada, bir kamu üniversitesinin Fen Bilgisi Öğretmenliği programındaki okul uygulamaları dersi bağlamında, FÖA'lar için bir öğrenme ortamı yaratmak amacıyla tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğrenme ortamı, sosyokültürel öğrenme teorisi, öğretmen öğrenmesine yönelik araştırmalar ve fen eğitimi literatürüne dayalı üç ilkeye dayanarak tasarlanmıştır; yapılandırılmış rehberlik sağlama, yansıtmayı kolaylaştırma ve öğrenme deneyimlerini anlamlı bağlamlarda konumlandırma. Bir pilot çalışma ile iki uygulama ve iyileştirme döngüsü gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler; anketler, görüşmeler, okul uygulamalarının gözlemleri ve FÖA'lar tarafından oluşturulan ders planları aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, FÖA'ların kanıtları kavramsal olarak anlamalarında ve öğretim uygulamalarının kanıta dayalı dersler olma yolunda gelişiminde iyileşmeler olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, üç tasarım ilkesinin FÖA'ların öğrenmelerini desteklemedeki rolünü vurgulamaktadır. Bu araştırma, iyi tasarlanmış öğrenme ortamlarının FÖA'ları kanıta dayalı dersler için gerekli pedagojik alan bilgisiyle nasıl donatabileceğini göstererek, fen bilgisi öğretmeni eğitimine yönelik değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Scientific evidence is a crucial component of scientific practices in developing scientific knowledge. However, preservice science teachers (PSTs) face challenges in incorporating evidence into their lessons. This study aimed to enhance PSTs' conceptual understanding of scientific evidence and enrich their teaching practices by incorporating evidence-based explanations. Design-based research was used to create a learning environment for PSTs within the context of a practicum course in a public university science education program. The learning environment was designed based on three principles derived from sociocultural learning theory, teacher learning research, and science education literature—providing scaffolding, facilitating reflection, and situating learning experiences in meaningful contexts. A pilot study and two cycles of implementation and refinement were conducted. Qualitative data were collected through questionnaires, interviews, observations of teaching practices, and lesson plans created by PSTs. The findings showed improvements in PSTs' conceptual understanding of evidence and the progression of their teaching practices toward evidence-based lessons. The results highlight the role of the three design principles in supporting their learning. The current research offers valuable insights for enhancing science teacher education, demonstrating how well-designed learning environments can equip PSTs with the essential pedagogical content knowledge needed for teaching evidence-based lessons.