Erken dönem ayrılma ve reddedilme şema alanının ergenlerin yakın romantik ilişkilerinde sorun çözme tutumlarına etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study on the impact of early maladaptive schemas of abandonment and rejection on adolescents' problem-solving attitudes in close romantic relationships
- Tez No: 956470
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, 17-28 yaş aralığındaki bireylerin romantik ilişkilerdeki sorun çözme becerileri ile ayrılma ve reddedilme temalı erken dönem bilişsel şemalar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş, veriler çevrim içi anket yoluyla 486 katılımcıdan toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 ve Ergen Romantik İlişkilerde Sorun Çözme Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, kusurluluk, terk edilme ve sosyal izolasyon/güvensizlik şemalarının romantik ilişkilerdeki sorun çözme becerileriyle anlamlı ve pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Kusurluluk şeması en güçlü yordayıcı olarak öne çıkmıştır. Şema düzeyi yüksek bireylerin, düşük şema düzeyindekilere göre daha fazla ilişki problemi yaşadığı ve daha yoğun çözüm stratejileri geliştirdiği gözlemlenmiştir. Cinsiyet değişkeni yalnızca duygusal yoksunluk şeması üzerinde anlamlı fark yaratmıştır. Bulgular, ergenlikte gelişen erken dönem şemaların romantik ilişkilerdeki işlevsellik üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, psikolojik danışma süreçlerinde şema temelli yaklaşımların ve psikoeğitim programlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between individuals' problem-solving skills in romantic relationships and early maladaptive schemas related to separation and rejection. The research was conducted using a relational screening model, and data were collected online from 486 participants aged 17–28. The Young Schema Questionnaire–Short Form 3 and the Problem Solving in Adolescent Romantic Relationships Scale were used. Findings revealed that the schemas of defectiveness, abandonment, and social isolation/insecurity were significantly and positively associated with problemsolving skills in romantic relationships. Among them, the defectiveness schema was the strongest predictor. Individuals with higher schema levels reported more relationship difficulties and developed more intense problem-solving strategies than those with lower schema levels. A significant difference was found in emotional deprivation scores in relation to gender, but not in other schema domains. The results indicate that early maladaptive schemas formed during adolescence meaningfully influence relational dynamics in later periods. These findings highlight the importance of integrating schema-focused approaches and psychoeducational interventions into psychological counseling services.