İngilizce dersinde ödev yapma davranışını yordayan değişkenlerin incelenmesi
Investigation of variables predictive of homework behavior in English course
  1. Tez No: 956481
  2. Yazar: ELİF NAZLI KAFADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ödev, öğretmenlerin öğrencilere verdiği, okul saatleri dışında tamamlanması amaçlanan, sınıf içi öğrenmeyi pekiştirme amacı güden, çalışma becerilerini geliştirmeyi ve ebeveynleri eğitim sürecine dahil etmeyi hedefleyen görevlerdir (Cooper, 2001). Bu çalışma, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin İngilizce dersinde ev ödevlerine yönelik davranışlarını çeşitli değişkenler açısından analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel dayanağı Beklenti - Değer - Maliyet Kuramı olup, öğrencilerin branş özelinde ev ödevlerine yönelik davranışlarının cinsiyet, ebeveyn eğitim düzeyi, okul türü, zaman yönetimi, motivasyon, öz yeterlik, öğretmen ve veli etkisi değişkenlerine göre değerlendirilmesi esas alınmıştır. Çalışma kapsamında, İstanbul ili Sancaktepe ilçesindeki toplam 10 özel okul, devlet okulu ve imam hatip ortaokulunda öğrenim gören 1007 öğrenciden ölçekler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmada iki temel bağımlı değişken ele alınmıştır: ödev tamamlama ve ödev çabası. Bağımsız değişkenler ise öğrenci temelli bireysel değişkenler, ebeveyn temelli ailevi değişkenler ve öğretmen temelli bağlamsal değişkenler olarak üç grupta ele alınmıştır. Analiz sürecinde öncelikle verilerin yapısını tanımaya yönelik betimsel istatistikler hesaplanmış; ardından değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi ve değişkenlerin yordayıcı gücünü test etmek üzere çoklu doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, İngilizce dersine yönelik ev ödevi tutumlarının bireysel özellikler ve çevresel faktörlere bağlı olarak anlamlı düzeyde değişkenlik gösterdiği ortaya konmuştur. Bu bağlamda, öğrencilerin akademik gelişimlerini destekleyebilecek ev ödevi alışkanlıklarının kazandırılması için çok boyutlu bir yaklaşımın gerekliliği vurgulanmıştır. Bu araştırmanın, öğretmen, ebeveyn, eğitim programları ve öğretim uzmanları, müfredat geliştiricileri, eğitim politikası belirleyicileri ve öğrenciler için önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Homework refers to tasks assigned by teachers to students that are intended to be completed outside of school hours. These tasks aim to reinforce classroom learning, enhance study skills, and involve parents in the educational process (Cooper, 2001). This study aims to analyze middle school students' attitudes toward English homework in relation to various variables. The research is grounded in the Expectancy-Value-Cost Theory, focusing on how students' subject-specific attitudes toward homework vary based on gender, parental education level, school type, time management, motivation, self-efficacy, and the influence of teachers and parents. As part of the study, a quantitative survey was conducted with 1,007 students attending ten different public, private, and religious (Imam Hatip) middle schools in the Sancaktepe district of Istanbul. During the survey, students were asked to report their subject grades from the previous academic year. At the end of the semester, their current English grades were collected to compare and evaluate academic progress. The research considered two main dependent variables: homework completion and homework effort. Independent variables were categorized into three groups: student-based individual variables, parent-based familial variables, and teacher-based contextual variables. In the analysis process, descriptive statistics were first calculated to understand the structure of the data. Then, Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between variables, followed by multiple linear regression analyses to test the predictive power of the variables. The results revealed that students' attitudes toward English homework significantly varied depending on individual characteristics and environmental factors. Accordingly, the study emphasizes the necessity of a multidimensional approach to foster effective homework habits that can support students' academic development. This research is believed to be valuable for teachers, parents, curriculum and instruction specialists, curriculum developers, education policymakers, and students.