6 şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin Kahramanmaraş ili tekstil sektörüne olan etkileri
The effects of the 6 february 2023 Kahramanmaraş centered earthquakes on the Kahramanmaraş province textile industry
  1. Tez No: 956491
  2. Yazar: ÇİĞDEM KUTLUKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'nin en gelişmiş endüstri dallarından biri tekstildir. Türk tekstil sektörü ülke ekonomisini doğrudan etkileyen önemli bir role sahiptir. 2022 ihracat verileri incelendiğinde; Türkiye dünya ihracatından aldığı %3,6'lık pay ile ülke sıralamasında 5., dünya hazır giyim ihracatından aldığı %3,8'lik pay ile 6. büyük ihracatçı konumundadır. Kahramanmaraş 2022 yılı itibariyle Türkiye'nin tekstilde 4. büyük kenti konumundadır. Türkiye'deki iplik üretiminin %36'sı Kahramanmaraş'ta karşılanmaktadır. Kahramanmaraş'taki toplam ihracatın %61'ini tekstil ürünleri oluşturmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, Cumhuriyet tarihinin en büyük depremi olarak kabul edilen, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından Kahramanmaraş'ta tekstil sektörünün detaylı analizi yapılmıştır. Çalışmada; öncelikle Türk Tekstil sektörünün genel durumu, Kahramanmaraş'ta tekstil sektörünün tarihi ve gelişimi, 2022-2025 yılları arasındaki tekstil sektöründe hedeflenen ve ulaşılan üretim, istihdam ve ihracat verileri detaylı incelenip, depremin etkisiyle deprem sonrası sektörün durumu analiz edilmiştir. Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren tekstil firmaları ile anket çalışmaları yapılarak tez çalışması yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most developed industries in Turkey is the textile sector, which plays a significant role in directly influencing the country's economy. According to 2022 export data, Türkiye ranks 5th globally with a 3.6% share in world textile exports and 6th in ready-made clothing exports with a 3.8% share. As of 2022, Kahramanmaraş is Turkey's 4th largest city in textile production, accounting for 36% of the country's yarn output. Textile products make up 61% of the city's total exports. This thesis presents a detailed analysis of the textile sector in Kahramanmaraş following the devastating earthquakes centered in the province on February 6, 2023 considered the most severe in the history of the Turkish Republic and affecting 11 provinces in total. The study first reviews the general state of the Turkish textile industry, the historical development of the textile sector in Kahramanmaraş, and the production, employment, and export targets and outcomes between 2022 and 2025. Furthermore, the post-earthquake status of the industry is analyzed in depth. The research was conducted using surveys with textile companies operating in Kahramanmaraş.