6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin göç alan kentlerin kırılganlıklarına etkisi: Ankara ili örneği
6 February 2023 the effect of the Kahramanmaraş-centered earthquakes on the vulnerabilitiy of migrant cities: The case of Ankara province
  1. Tez No: 995061
  2. Yazar: ASİME DİLARA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından başlayan göç süreci, sadece göçün kaynağı olan bölgeleri etkilemekle kalmamış, göçmenleri kabul eden şehirler üzerinde de önemli etkiler yaratmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma şu araştırma sorusunu ele almaktadır: Deprem sonrası Ankara'ya göç, hangi tür kentsel kırılganlıkları ortaya çıkarmış ve mevcut kırılganlıklar hangileri daha da kötüleşmiştir? Çalışma, afetler ve göçle ilgili kavramları incelemekte, başlıca göç teorilerini gözden geçirmekte ve afet yönetimi ile ilgili uluslararası ve ulusal yasal çerçeveleri analiz etmektedir. Ayrıca, Türkiye'deki depremlere özel olarak odaklanarak, afet sonrası zorunlu göçle ilgili küresel ve ulusal örnekleri ele almaktadır. Ortaya çıkan kentsel kırılganlıkları belirlemek için nitel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Yüz yüze ve iletişim teknolojileri aracılığıyla, Ankara'ya göç eden depremzedelerle ve ilgili yerel ve merkezi hükümet kurumlarının temsilcileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, MAXQDA Analiz programının tanıtım sürümü kullanılarak kodlanmış ve anlamlı bulgular elde etmek için analiz edilmiştir. Görüşme verilerine dayanarak, kentsel kırılganlıklar şehir hakkı çerçevesinde değerlendirilmiş ve çalışma, belirlenen kırılganlıkları önlemek veya azaltmak amacıyla politika önerileri sunarak sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The migration process following the 6 February 2023 earthquakes originating in Kahramanmaraş not only affected the areas of origin but also had significant impacts on cities receiving migrants. In this context, this study addresses the following research question:“What types of urban vulnerabilities did post-earthquake migration to Ankara generate, and which existing vulnerabilities were exacerbated?”The study examines concepts related to disasters and migration, reviews major migration theories, and analyses international and national legal frameworks on disaster management. It also discusses global and national cases of post-disaster forced migration, with a particular focus on earthquakes in Türkiye. A qualitative research design was employed to identify emerging urban vulnerabilities. Semi-structured interviews were conducted both face-to-face and through communication technologies with earthquake survivors who migrated to Ankara, as well as with representatives of relevant local and central government institutions. The collected data were coded using the demo version of the MAXQDA Analysis software and analysed to generate meaningful findings. Based on the interview data, urban vulnerabilities were evaluated within the framework of the right to the city, and the study concludes by proposing policy recommendations aimed at preventing or mitigating the identified vulnerabilities.