Tütün bağımlılığı ve depresif duygudurum karşılaştırması
Comparison of tobacco addiction and depressive mood
  1. Tez No: 956525
  2. Yazar: NUREFŞAN KÜBRA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda tütün bağımlılığı ile depresif duygudurum arasındaki ilişkiyi incelemek ve tütün bağımlılığının bireylerin psikolojik sağlıkları üzerinde ne tür etkiler yarattığını ortaya koymak amaçlandı. Böylelikle, tütün bağımlılığı ile depresif duygudurum arasındaki ilişkinin daha net anlaşılması, bağımlılıkla mücadele stratejileri ve tedavi yaklaşımlarının belirlenmesine olanak sağlanacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği kliniğine rutin olarak gelen 18-65 yaş aralığında, tütün ve ürünleri bağımlılığına sahip (günde en az 5 sigara kullanımı veya eşdeğeri diğer tütün ürünleri kullanımı) bireylere yönelik prospektif kesitsel analitik bir anket çalışmasını kapsamaktadır. Bu bağlamda katılımcıların yaş ve cinsiyet gibi sosyodemografik özelliklerini tanımlamak için Demografik Bilgi Formu, tütün bağımlılık düzeyini değerlendirmek için Fagerström Tütün Bağımlılığı Testi ve depresif semptomların incelenmesi için ise Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Bu verileri içeren anket formu tarafımızca değerlendirilerek elde edilen verilerin analizi sonrası, tütün bağımlılığı olan bireylerde depresif duygudurum düzeyleri ve nasıl bir etki oluşturduğu incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada 300 sigara kullanan bireyde tütün bağımlılığı düzeyi ile depresif duygudurum düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcıların Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi puanı ortancası 5,00 olup, Beck Depresyon Ölçeği puanı ortancası 9,00 olarak saptanmıştır. Ölçek puanları arasında pozitif yönlü, zayıf düzeyde ancak istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon belirlenmiştir (r=0,150; p=0,009).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study aimed to examine the relationship between tobacco addiction and depressive mood, and to explore the potential psychological effects of tobacco dependence on individuals. A clearer understanding of this association is expected to contribute to the development of more effective strategies and treatment approaches in the fight against addiction. Materials and Methods: This prospective cross-sectional analytical survey was conducted among individuals aged 18–65 who regularly visited the Family Medicine Clinic of Ankara Training and Research Hospital and who were dependent on tobacco or tobacco products (defined as consumption of at least 5 cigarettes per day or equivalent use of other tobacco products). A Demographic Information Form was used to collect participants' sociodemographic data such as age and gender. The Fagerström Test for Nicotine Dependence was administered to assess tobacco dependence, and the Beck Depression Inventory was used to evaluate depressive symptoms. Data obtained through the survey were analyzed to determine the level of depressive mood among individuals with tobacco dependence and to explore its psychological effects. Results: The study included 300 individuals who smoked cigarettes. The median Fagerström Test for Nicotine Dependence score was 5.00, and the median Beck Depression Inventory score was 9.00. A weak but statistically significant positive correlation was found between tobacco dependence and depressive mood scores (r=0.150; p=0.009).