Deveci dağlarının bitki ekolojisi ve bitki sosyolojisi yönünden araştırılması
A Phytoecological and phytosociological research on the Deveci mountains
- Tez No: 95653
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Doktora Tezi DEVECİ DAĞLARI* NIN BİTKİ EKOLOJİSİ VE BİTKİ SOSYOLOJİSİ YÖNÜNDEN ARAŞTIRILMASI M. Ümit BİNGÖL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Osman KETENOĞLU Araştırma alanı İç Anadolu Belgesinin kuzeydoğu kesimini kapsamaktadır. Bitki coğrafyası bakımından Iran-Turan Floristik Bölgesinin Orta Anadolu sektöründe yer alır. Bölge yarı-kurak üst soğuk, yan-kurak üst çok soğuk ve az yağışlı çok soğuk Akdeniz iklimlerinin etkisi altındadır. Araştırma alanında tür ve tür altı seviyede 456 takson tespit edilmiştir. Vejetasyon Braun-Blanquet (1932) metoduna göre araştırılmış olup yapılan çalışmalar neticesinde 6 bitki birliği ve 1 alt birlik tespit edilmiştir. Tespit edilen birlikler ve alt birlik bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve bağlı oldukları üst birimler aşağıdaki gibidir: Üst Sınıf : Querco - Fagea Fukarek et Fabijanik, 1968. Sınıf : Quercetea pubescentis (Oberd. 1948) Doing Kraft, 1955. Ordo : Querco. Carpinetalia orietıtalis Quezel, Barbero, Akman, 1980.Alyans : Carpino-Acerion Akman, Barbero, Quezel, 1980. Birlik : Diantho - Pinetum sylvestrii ass Jiova Birlik : Tanaceto - Fagetum orientali ass.nova Alt Birlik : corylo - quercetosum pubescentis subass.nova Birlik : Carpinetum orientali - betuli ass.nova Alyans : Quercion anatolicae Akman, Barbero et Quezel, 1977. Birlik : Quercetum cerridis - infectoriae ass.nova Üst Sınıf : Daphno - Festucetales Quezel, 1972. Sınıf : Astragalo - Brometea Quezel, 1973 Ordo : Onobrychido armenae - Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu, Quezel, 1985 Alyans : Phlomido armeniacae -Astragalion microcephali Akman, Ketenoğlu, Quezel, Demirörs, 1984. Birlik : Thymo - Astragaletum angustifolü ass.nova Birlik : Thymo - Acantholimenetum venusti ass.nova 2000, 135 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bitki Ekolojisi, Bitki Sosyolojisi, Deveci Dağlan, îç Anadolu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A PHYTOECOLOGICAL AND PHYTOSOCIOLOGICAL RESEARCH ON THE DEVECİ MOUNTAINS M. Ümit BİNGÖL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof.Dr. Osman KETENO?LU The study area is located in the North-east part of Central Anatolia. From the Phytogeographic point of view, it is within the boundry of the Central Anatolian district of Irano-Turanian Floristic region. The study area is under the influences of mediterranean climate with semi-aride upper cold and very cold, and sub- humid very cold types. 456 taxa (inc. subsp. and var.) were determined in the study area. The vegetation of the area was studied according to Braun-Blanquet approach and classified into 6 associations and one subassociaton. All associations and subassodation are new for science. Associations and their higher units are as follows: Super-Class : Querco - Fagea Fukarek et Fabijanik, 1968. Class : Quercetea pubescentis (Oberd. 1948) Doing Kraft, 1955. Order : Querco-Carpinetalia orientalis Quezel, Barbero, Akman, 1980. Alliances : Carpino-Acerion Akman, Barbero, Quezel, 1980.Association : Diantho - Pinetum sylvestrii ass.nova Association : Tanaceto - Fagetum orientali ass.nova Sub-Association : eoryte - quercetosum pubescentis subass.nova Association : Carpinetum orientali - betuli ass.nova Alliance : Quercion anatolicae Akman, Barbero et Quezel, 1977. Association : Quercetum cerridis - infectoriae ass.nova Super-Class : Daphno - Festucetales Quezel, 1972. Class : Astragalo-Brometea Quezel, 1973 Order : Onobrychido armenae - Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu, Quezel, 1985 Alliance : Phlomido armeııiacae -Astragalion microcephali Akman, Ketenoğlu, Quezel, Demirörs, 1984. Association : Thymo - Astragaletum angustifolii ass.nova Association : Thymo - Acantholimenetum venusti ass.nova 2000, 135 pages KEY WORDS: Phytoecology, Phytosociology, Deveci Mountains, Central Anatolia.