Visual search of moving targets defined either by feature, or conjunction in younger versus older adults: effects of pre-cueing knowledge about target and age-related difficulties in determining target absence
Yaşlı yetişkinlere karşı genç yetişkinlerde özellik ya da birleşim ile tanımlanan hareketli hedeflerin görsel araması: hedefin yokluğunu belirlemede hedef hakkında ipucu verme öncesi bilginin ve yaşa bağlı zorlukların etkileri
- Tez No: 956549
- Danışmanlar: PROF. CHRISTOPHER PLEYDELL-PEARCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yaşlı yetişkinlerin tek bir özellikle tanımlanan bir hedefi ararken hedefin ne zaman olmadığına karar vermekte zorlandıklarını göstermektedir (örn. Potter vd., 2012). Bu çalışmanın amacı, bu hususu hareket yönü ile tanımlanan hedefler için incelemek ve bunu sekil ve hareket yönünün birleşimi ile tanımlanan bir hedefin aranması ile karşılaştırmaktır. Bulgular, hedefler olmadığında yaşlı yetişkinlerin özellik aramada belirli sorunlar yaşadığını doğrulamıştır. Sekil ve hareket yönünün birleşimi araması için hedef yokluğunun doğrudan bir etkisi bulunmazken, yaşlı yetişkinlerin genç yetişkinlere göre daha yüksek hedef yok/var tepki süresi (RT) oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın bir diğer amacı, hedef yokluğunda yaşanan bu zorluğun, hedefin mevcut olduğu durumlarda, hedefin şeklini ve hareket yönünü gösteren bir deneme öncesi ipucu ile iyileştirilip iyileştirilemeyeceğini incelemekti. Genç yetişkinlerde bu ipucu, hedefler mevcut olduğunda özellik aramayı kolaylaştırmış ancak hedefler olmadığında herhangi bir etkisi olmamıştır. Ancak, yaşlı yetişkinler ipucu verilmiş, hedefin olmadığı denemelerde en yüksek tepki sürelerine sahip olmuştur. İpucu, birleşik denemelerde tepki sürelerini ve doğruluğu kolaylaştırmış, ancak genç ve yaşlı yetişkinler üzerindeki etkiler açısından farklılık göstermemiştir. Genel olarak, yaşlı yetişkinler genç yetişkinlere göre daha doğru yanıt vermiştir.
Özet (Çeviri)
Recent studies indicate that older adults have difficulties deciding when a target is absent during search for a target defined by a single feature (e.g. Potter et al., 2012). The purpose of this study was to examine this issue for targets defined by direction of motion and to compare this with search for a target defined by a conjunction of shape and direction of motion. Findings confirmed older adults had specific problems with feature search when targets were absent. While no direct effect of target absence was found for conjunction search, older adults had higher target absent/present reaction time (RT) ratios than younger adults. Another aim of this study was to examine whether this difficulty with target absence might be improved by a pre-trial cue indicating the shape and direction of motion of a target – when a target was present. In younger adults, this cue facilitated feature search when targets were present but had no effect when targets were absent. However, older adults had the highest RTs in cued, target-absent trials. The cue facilitated RT and accuracy in conjunction trials but did not differ in effects upon younger versus older adults. Overall, older adults responded more accurately than younger adults.