Tokat kenti mevcut alan kullanım kararları ve açık-yeşil alan verilerinin saptanması üzerinde bir araştırma
The Analysis of existing land usage decisions and determination of open-green areas in city of Tokat
- Tez No: 95657
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Doktora Tezi TOKAT KENTİ MEVCUT ALAN KULLANIM KARARLARİ ve AÇIK-YEŞİL ALAN VERİLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Aysun ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Nüfusun kentlerde yoğunlaşması, kentlerde yapısal alanlar ile açık alanlar arasındaki dengenin bozulmasına ve yanlış alan kullanımlarına neden olmaktadır. Türkiye'deki birçok kentte olduğu gibi, Tokat kentinde de açık ve yeşil alanlar ile verimli tarım arazileri, yapısal alanlar tarafından tüketilmektedir. Kentin, gelecekteki açık ve yeşil alan sistemini tasarlayabilmek için öncellikle mevcut alan kullanımlarının ve açık- yeşil alan gereksinmelerini etkileyecek olan faktörlerin somut verilerle saptanması gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanan bu çalışma, 1996-2000 yılları arasında Tokat kentinde yürütülmüştür. Çalışmada; Tokat kentinin 54 mahallesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Mahallelerin alan kullanım biçimleri, yapısal alanlar ile açık ve yeşil alanlar olarak iki grupla incelenmiştir. Alan ölçütleri, bilgisayar ortamında Netcad programında hesaplanmıştır. Yapılan araştırmadan; Tokat'ta aktif rekreasyon alanlarının 0.59 m2 /kişi ve çocuk bahçelerinde 0.15 m2 /çocuk oldukları saptanmıştır. Ayrıca, mevcut açık ve yeşil alanlarının kent içerisindeki dağılımları dengesiz, donatı elemanları yönünden de yetersiz bulunmuştur. Bundan başka, kentte açık ve yeşil alan gereksinmelerini etkileyecek olan faktörlerde saptanmıştır. 2000, 213 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tokat kenti, mahalle, açık ve yeşil alanlar, açık ve yeşil alanlara ait standartlar, park, çocuk oyun alanları, rekreasyon, imar yönetmeliği, yapısal alanlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE ANALYSIS OF EXISTING LAND USAGE DECISIONS AND DETERMINATION OF OPEN-GREEN AREAS IN CITY OF TOKAT Aysun ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK The increase in the density of population in urban areas caused an imbalance between areas that were allocated for consruction and open areas resulting in improper land usage in big cities. In Tokat, open and green areas as well as productive farm lands w ere used for construction as it was done in many cities in Türkiye. This research was conducted in Tokat During the perid of 1996-2000 to find out existing land usage and the need for open areas. It is aimed to provide data for future designs of open and green areas in Tokat. In this study, all 54 neighbourhoods of Tokat were selected as the area of study. The land usage of these neighbourhoods were examined in two groups: consruction areas and opci'-green areas. Area measurements were analysed by Nctcad software program. According to the results of (hisb study, in average, active recreation area was 0.59 m2 per person and children playground area was 0.15 m2 per child. In addition, the distribution of existing open and green areas was found to be imbalanccd. The functional and dtcornti\c equipment used in open and green areas were insufficient. Furthermore, the factors that effect the need for open and green areas in city of Tokat were determined. 2000, 213 pages KEY WORDS: Tokat city, neighbourhood, open and green areas, the standarts of open and green areas, park, children playground area, recreation, civil rules, construction area.