İleri yaş bipolar bozuklukta beyin yaşlanması, vasküler risk faktörleri ve metabolik sendromun klinik ve işlevselliğe etkileri ile premorbid ve bilişsel prediktörleri
Effects of brain aging, vascular risk factors, and metabolic syndrome on clinical and functional outcomes, and premorbid and cognitive predictors in older age bipolar disorder
- Tez No: 956578
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EMRE BORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bipolar bozukluk hastalarında kardiyovasküler komorbiditeler genel popülasyona göre 5 kat daha sık görülmekte ve duygudurum bozukluğu olmayanlara göre ortalama 17 yıl daha erken ortaya çıkmaktadır. Bipolar bozukluk hastaları için kardiyovasküler risk faktörleri varlığı, daha şiddetli psikiyatrik semptomlar bakımından artmış risk oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 55 yaş üstündeki bipolar bozukluk hastalarında komorbid vasküler risk faktörlerinin, metabolik sendromun ve beyin yaşlanmasının hastalığın gidişatı ile hastaların işlevselliğine ve kognisyonuna olan etkilerini incelemek ve bu etkileşimin premorbid ve bilişsel prediktörlerini araştırmaktır. Çalışmamıza 55 yaş ve üzerinde olup Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (
Özet (Çeviri)
Cardiovascular comorbidities are five times more common in patients with bipolar disorder compared to the general population and appear an average of 17 years earlier than in those without mood disorders. The presence of cardiovascular risk factors in patients with bipolar disorder poses an increased risk for more severe psychiatric symptoms. The aim of this study is to examine the effects of comorbid vascular risk factors, metabolic syndrome, and brain aging on the course of the disease, functionality, and cognition in patients with bipolar disorder over the age of 55, and to investigate the premorbid and cognitive predictors of this interaction. Sixty-seven individuals aged 55 and over, diagnosed with bipolar disorder and euthymic according to the Hamilton Depression Rating Scale (