Farklı solucan gübresi dozlarının şeker pancarının ( beta vulgaris saccharifera) verim ve kalıte özellikleri üzerine etkisi
Effect of different vermicompost doses on the yield and quality characteristics of sugar beet ( beta vulgaris saccharifera)
  1. Tez No: 956636
  2. Yazar: CEREN EKSİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Şeker pancarı kültüre alındığı ilk zamandan itibaren ülkemizin tarım ve sanayisi açısından önemli dönüm noktası haline gelmiştir. Ülkemiz içinde bulunduğu coğrafya itibariyle iklim ve bitki örtüsü açısından oldukça zengin olup, şeker pancarı üretimi ülkemizde oldukça geniş alana yayılmıştır. Bu çalışmanın amacı, şeker pancarı (Beta vulgaris saccharifera) üretiminde Türkiye'de önemli iller arasında yer alan Eskişehir ilinde şeker pancarı yetiştiriciliğinde kimyasal gübreleme ile beraber yapılacak farklı dozlarda vermikompost uygulamalarının şeker pancarı verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma Nisan 2024- Aralık 2024 ayları arasında Eskişehir ili, İnönü İlçesi'nde bulunan arazi denemesi, üç tekrar içerecek şekilde tesadüfi bloklar deneme düzenine göre gerçekleştirilmiştir. Deneme kapsamında şeker pancarı yetiştiriciliği için uygulanan kimyasal gübrelemeye ek olarak artan dozlarda vermikompost (0,250,500,750,1000,1250 kg/da) uygulamaları yapılmıştır. Yürütülen bu araştırmada tek bitki kök-gövde verimi, kök verimi, şeker oranı ve şeker verimi incelenmiştir. Sonuç olarak farklı solucan gübresi dozlarının şeker pancarı bitkisinde verim ve kalite özellikleri üzerine etkisinin araştırıldığı bu tez kapsamında tek bitki kök-gövde verimi, kök verimi, şeker oranı ve şeker verimi üzerine solucan gübresi dozları arasında istatiksel olarak fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sugar beet has become an important turning point in our country's agriculture and industry since the first time it was cultivated. Our country is very rich in terms of climate and vegetation due to its geography, and sugar beet production is spread over a very wide area in our country. The aim of this study is to investigate the effects of different doses of vermicompost applications together with chemical fertilization on the yield and quality characteristics of sugar beet in Eskişehir province, which is among the important provinces in Turkey in sugar beet (Beta vulgaris saccharifera) production. The study was carried out between April 2024 and December 2024 in the field trial in İnönü District of Eskişehir Province, according to the randomized block design with three replications. In addition to the chemical fertilization applied for sugar beet cultivation within the scope of the experiment, increasing doses of vermicompost (0,250,500,750,1000,1250 kg/da) were applied. In this research, single plant root-stem yield, root yield, sugar ratio and sugar yield were examined. As a result, within the scope of this thesis, which investigated the effects of different worm compost doses on yield and quality traits in sugar beet plants, it was determined that there was no statistical difference between the worm compost doses on single plant root stem yield, root yield, sugar ratio and sugar yield.