Dövüş sporcularının narsist kişilik özelliklerinin saldırganlık düzeylerine etkisi
The effect of narcissistic personality traits of martial athletes on aggression levels
- Tez No: 956681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ÖZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, dövüş sporcularının narsistik kişilik özelliklerinin saldırganlık düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmamızda, literatürde saldırganlık düzeyini ölçmek için en yaygın olarak kullanılan ölçeklerden biri olan“Buss-Durke Düşmanlık Envanteri”nden (1957) uyarlanmış“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği”(1992) kullanılmıştır. Dört alt boyuttan (sözel saldırganlık, fiziksel saldırganlık, öfke, düşmanlık) oluşan bu ölçek, 29 maddeden meydana gelmekte olup, 5 dereceli Likert tipi bir ölçektir. Ayrıca, Atay (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan ve ikili karşılaştırma türünde bir ölçek olan Narsistik Kişilik Envanteri de kullanılmıştır. Katılımcıların betimsel verileri için araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmamızın örneklemini, Türkiye'de yaşayan farklı dövüş sporlarıyla ilgilenen 397 dövüş sporcusu oluşturmuştur. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 29.0 programı ile yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, dövüş sporcularının narsisizm düzeyleri ile saldırganlık düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışmamızda narsisizmin, saldırganlık düzeyini %39,6 oranında açıkladığı belirlenmiştir. Ayrıca, araştırma sonuçlarında dövüş sporcularının narsisizm ve saldırganlık düzeylerinin yaş, eğitim düzeyi ve spor yapma süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of narcissistic personality traits of martial arts athletes on their aggression levels were examined. In our study, the“Buss-Perry Aggression Scale”(1992), adapted from the“Buss-Durke Hostility Inventory”(1957), one of the most widely used scales in the literature to measure aggression levels, was used. This scale, consisting of four sub-dimensions (verbal aggression, physical aggression, anger, hostility), consists of 29 items and is a 5-point Likert-type scale. In addition, the Narcissistic Personality Inventory, which was adapted to Turkish by Atay (2009) and is a binary comparison type scale, was used. The demographic information form created by the researcher was used for the descriptive data of the participants. The sample of our study consisted of 397 combat athletes living in Türkiye and interested in different combat sports. The statistical analysis of the data was done with the SPSS 29.0 program. As a result of the analysis, a positive and significant relationship was found between the narcissism levels and aggression levels of martial athletes. In our study, it was determined that narcissism explained the aggression level by 39.6%. In addition, the research results determined that the narcissism and aggression levels of martial athletes showed statistically significant differences in terms of age, education level and duration of sports