Orta Anadolu koşullarında bazı tarımsal faktörlerin şeker pancarının iç ve dış kalitesine etkisi
Effects of some agronomic factors on internal and external quality of sugar beet in central Anatolian conditions
  1. Tez No: 95672
  2. Yazar: MURAT TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Doktora Tezi ORTA ANADOLU KOŞULLARINDA BAZI TARIMSAL FAKTÖRLERİN ŞEKER PANCARININ İÇ VE DIŞ KALİTESİNE ETKİSÎ Murat TUĞRUL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Celal ER Bu çalışma, Orta Anadolu koşullarında dört farklı azotlu gübre dozunda (0, 100, 200 ve 300 kg/ha), üç değişik bitki aklığında (40.000, 80.600 ve 120.000 bitki/Ha) ve dört farklı şeker pancarı çeşidinin (KWS Flora, KWS Sorrja, Anadolumono ve Ses S 901) iç ve dış kalitesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla 1997 ve 1998 yıllarında Şeker Enstitüsü Eskişehir, Etimesgut ve Konya Deneme İstasyonlarında yürütülmüştür. \4$1 yılı sonuçlarına göre, pancar verimi azot dozlarına bağlı olarak artış gösterirken bu oran, 40.000 bitki/ha sıklığında çeşitlerde sırasıyla % 15.2, % 7.8, % 6.8 ve % 9.5, 80.000 bitki/ha sıklığında «arasıyla %SA, % 1.2, % 7.2 ve % 3.7, 120.000 bitki/ha bitki aklığında sırasıyla % 3.0, % 5.2, % 5.1 ve %4.2 oranında olmuştur. Şeker varlığı, artan azot dozlarına bağlı olarak azalma gösterirken bu oran, 40.000 bitki/ha sıklığmda çeşitlerde sırasıyla % 13.1, % 15.6, % 12.4 ve % 11.2, 80.000 bitki/ha bitki sıklığmda çeşitlerde sırasıyla % 11.0, % 11.5, % 12.-8 ve % 13.4, 120.000 bitki/ha sıklığında sırasıyla % 9.5, % 11.1, % 13.5Ve % 13.3 olmuştur. Arıtılmış şeker varlığı, artan azot dozlarına bağlı olarak azalma gösterirken bu oran, 40.000 bitki/ha saklığında çeşitlerde sırasıyla % 23.5, % 29.5, % 23.8 ve % 21.5, 80.000 bitki/ha sıklığında çeşitlerde sırasıyla % 20.1, % 21.4, % 23.6 ve % 23.4 120.000 bitki/ha sıklığında sırasıyla % 16.6, % 20. 1, % 23.7 ve % 22.7 olmuştur.Arıtılmış şeker verimi artan azot dozlarına bağh olarak azalma gösterirken bu oran, 40.000 bitki/ha aklığında çeşitlerde arasıyla % 4.7, % 18.2, % 14.1 ve % 10.0, 80.000 bitki/ha aklığında çeşitlerde sırasıyla % 12.8, % 19.5, % 14.1 ve % 17.8, 120.000 bitki/ha sıklığında sırasıyla % 12.4, % 21.3, % 15.8 ve % 17.6 olmuştur. 1998 yılı sonuçlarına göre pancar verimi azot dozlarına bağh olarak artış gösterirken bu oran, 40.000 bitki/ha sıklığında çeşitlerde arasıyla % 19.9, % 19.3, % 16.9 ve % 20.2, 80.000 bitki/ha aklığında çeşrtleıde srraayla % 16.2, % 17.3, % 15.2 ve % 17.3, 120.000 bitki/ha akhğntda srraayla % 15. 1, % 12. 1, % 10.7 ve % 9.6 oranında olmuştur. Şeker varlığı artan azot dozlarına bağlı olarak azalma gösterirken bu oran, 40.000 bitki/ha bitki aklığında çeşitlerde srraayla % 17.5, % 15.9, % 14.4 ve % 12.5, 80.000 bitki/ha aklığında çeşitlerde arasıyla % 18.6, % 15.7, % H.9 ve % 12.9, 120.000 bitki/ha sıkhğmda sırasıyla % 12.6, % 13.0, % 12.9 ve % 14.4 olmuştur. Arıtılmış şeker varlığı artan azot dozlarına bağlı olarak azalma gösterirken bu oran, 40.000 bitki/ha bitki sıklığında çeşitlerde sırasıyla % 29.4, % 27.7, % 26.3 ve % 21.5, 80.000 bitki/ha aklığında çeşitlerde arasıyla % 32.9, % 27.9, % 21.0 ve % 22.1, 120.000 bitki/ha aklığında sırasıyla % 21.0, % 23.4, % 23.7 ve % 23.3 olmuştur. 1998 yılında arıtılmış şeker verimi artan azot dozlarına bağlı olarak azabBa »östermiş, 40.000 bitki/ha aklığında çeşitlerde srraayla % 5.4, % 4^ % 4.4, % 2.2 araş olmuş, 80.000 bitki/ha sıklığında amayla % 10.0, '/o 9.8, % 1.8 ve % 2.7, 120.000 bitki/ha sıklığında srraayla % 2.8, % 7.2, Yo 7.4 ve % 10.5 azalma olmuştur. 997 ve 1998 yıllarında araştırmanın yürütüldüğü yerlerden elde edilen oplu sonuçlara göre, bitki sıklıklarına bağlı olarak birim alandaki pancar ayısının az olması durumunda ve şeker pancarına verilen azotlu gübre niktarlan arttıkça pancarın kökgövdea veriminde araş olduğu, buna ağmen şeker varlığı, arıtılmış şeker varlığı ve arıtılmış şeker verimi aiktarlannda ise azalmaların olduğu görülmüştür. Ayrıca artan azotlu fibre miktarlarına bağlı olarak şeker pancarının teknolojik değerinin üştüğünü, sodyum, potasyum ve zararlı azot gibi teknolojik kaliteyi iietkileyen ve melas oluşturucular olarak adlandırılan bu şeker dışı maddelerin miktarlarında ki artışında önemli olduğu belirlenmiştir. 2000, 140 sayfe ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı, çeşit, azot dozları, bitki sıklığı, verim, kalite, iç kalite, dış kalite, teknolojik kalite. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECTS OF SOME AGRONOMIC FACTORS ON INTERNAL AND EXTERNAL QUALITY OF SUGAR BEET IN CENTRAL ANATOLIAN CONDITIONS Murat TU?RUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Celal ER To study the effects of four different nitrogen levels (0, 100, 200 and 300 kg/ba), and three different plant densities (40.000, 80.000 and 120.000 plants/ha) on internal and external quality of sugar beet, four different sugar beet varieties (KWS Fiona, KWS Sonja, Anadolumono and Ses S 901) were used. Experiments were carried out at Eskişehir, Etimesgut and Konya Experimental Stations of Sugar Institute in 1997 and 199». According to 1997 results, beet yield increased at increasing nitrogen levels and Oris rates for the varieties were found 15.2 %, 7.8 %, 6.8 % and 9.5 % at 40.000 plants/ha respectively; 5.4 %, 1.2 %, 7.2 % and 3.7 % at 80.000 plants/ha respectively; 3.0 %, 5.2 %, 5.1 % and 4.2 % at 120.000 plants/ha respectively. Sugar content decreased at increasing nitrogen levels and this rates for varieties were found 13.1 %, 15.6 %, 12.4 % and 11.2 % at 40.000 plants/ha respectively; 11.0 %, 11.5 %, 12.8 % and 13.4 % at 80.000 plants/ha respectively; 9.5 %, 11.1 %, 13.5 % and 13.3 % at 120.000 plants/ha respectively. Extractable sugar content decreased at increasing nitrogen levels and this rates for varieties were found 23.5 %, 29.5 %, 23.8 % and 21.5 % at 40.000 plants/ha respectively; 20.1 %, 21 A %, 23.6 % and 23.4 % at 80.000 plants/ha respectively; 16.6 %, 20.1 %, 23.7 % and 22.7 % at ivExtractable sugar yield decreased at increasing nitrogen levels and this rates for varieties were found 4.7 %, 18.2 %, 14. 1 % and 10.0 % at 40.000 plants/ha respectively; 12.8 %, 19.5 %, 14.1 % and 17.8 % at 80.000 plants/ha respectively; 12.4 %, 21.3 %, 15.8 % and 17.6 % at 120.000 plants/ha respectively. According to 1998 results, beet yield increased at increasing nitrogen levels and this rates for the varieties were found 19.9 %, 19.3 %, 16.9 % and 20.2 % at 40.000 plants/ha respectively; 16.2 %, 17.3 %, 15.2 % and 17.3 % at 80.000 pbnts/ha respectively; 15.1 %, 12.1 %, 10.7 % and 9.6 % at 120.000 plants/ha respectively. Sugar content decreased at increasing nitrogen levels and this rates for varieties were found 17.5 %, 15.9 %, 14.4 % and 12.5 % at 40.000 plants/ha respectively; 18.6 %, 15.7 %, 11.9 % and 12.9 % at 80.000 plants/ha respectively; 12.6 %, 13.0 %, 12.9 % and 14.4 % at 120.000 plants/ha respectively. Extractable sugar content decreased at increasing nitrogen levels and this rates for varieties were found 29.4 %, 27.7 %, 26.3 % and 21.5 % at 40.000 plants/ha respectively; 32.9 %, 27.9 %, 21.0 % and 22.1 % at 80.000 plants/ha respectively; 21.0 %, 23.4 %, 23.7 % and 23.3 % at 120.000 plants/ha respectively. Extractable sugar yield decreased at increasing nitrogen levels and this rates for varieties were found 5.4 %, 4.9 %, 4.4 % and 2.2 % at 40.000 plants/ha respectively; 10.0 %, 9.8 %, 1.8 % and 2.7 % at 80.000 plants/ha respectively; 2.8 %, 7.2 %, 7.4 % and 10.5 % at 120.000 plants/ha respectively. According to the results obtained in 1997 and 1998, at the lowest plant density root yield increased with increasing nitrogen fertilizers supplied whereas sugar content, extractable sugar content and extractable sugar yield decreased. In addition, the technological values of sugar beet decreased with increasing amount of substances effecting technological quality such as sodium, potassium and a-amino nitrogen and harmful non-sugars called molassegenic substances were found to be significant 1£ ^I'^OGKTteKJDlFs'Jjru DOKÜMANTASYON MY.KK?.T.[2000, 140 pages KEY WORDS: Sugar beet, variety, nitrogen levels, plant density, yield, quality, internal quality, external quality, technological quality. VI