Ultraviyoleye maruz bırakılan kör farenin (spalax leucodon) tiroit bezi hücrelerindeki ince yapı değişmeleri
Ultrastructural changes in thyroid cells of molerat (spalax leucodon) exposed to ultraviolet light
- Tez No: 95673
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YURDAKULOL, PROF. DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, ultraviyole radyasyonu ile ışınlanan kör farelerin (Spalax leucodon) tiroit bezi hücrelerinde meydana gelen ince yapı değişmeleri elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Vücut ağırlığı 150-200 g arasındaki kör fareler, her gün 8 saat olmak üzere 52, 112, 168 ve 224 saat süre ile UV radyasyonuna maruz bırakılmıştır. Uygulamanın ardından hayvanlardan tiroit bezi örnekleri alınmış ve bunlar elektron mikroskobunda incelenmiştir. Uygulanan doz miktarı ve süreye bağlı olarak deney gruplarındaki tiroit bezi folikfil hücrelerinde vakuolleşme, Iizozomlarda artış, endoplâzmik retikulumda genişleme, Ittmene bakan mikrovilluslarda bozulma ve silinme gibi etkiler görülmüştür. Anahtar Kelimeler :UV(Ultraviyole), Tiroit, Spalax leucodon (Kör fare), İnce yapı, Elektron Mikroskobu.
Özet (Çeviri)
In this work, the effects of ultraviolet irradiation on the thyroid cells of molerats (Spalax leucodon) have been investigated by electron microscope. Molerats, approximately body weight of 150-200 g were used in experiments. The animals were exposed to UV radiation of 52, 112, 168 and 224 hours (eight hours in a day). Thyroid tissues were obtained from each animal and examined by electron microscope. The most significant effects, such as vacuolation, increased lysosomes, dilatation of endoplasmic reticulum, distort and loss of microvili have been seen in the follicle cells. KeyWords: UV (Ultraviolet), Thyroid, Spalax leucodon (Molerat), Ultrastructure, Electron microscope.