Ürün yerleştirme bağlamında ana akım ve dijital platformların karşılaştırılması: 'Bahar' ve 'Kimler Geldi Kimler Geçti' dizisi örnekleri
The comparative analysis of product placement in mainstream and digital platforms: A case study of 'Bahar' and 'Kimler Geldi Kimler Geçti'
- Tez No: 956723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ GÜRGEN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ürün yerleştirme uygulamaları; biçim, yoğunluk, senaryo içi yerleşim ve markaların sektörel tercihleri bağlamında mecralar arasında farklı konseptler dahilinde yer almaktadır. Çalışma,“Bahar”(Show TV) ve“Kimler Geldi Kimler Geçti”(Netflix) örneklemleri üzerinden ana akım ve dijital platform mecralarında uygulanan ürün yerleştirme tekniklerini nedenleriyle birlikte karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Bu tez ayrıca, ana akım televizyon ve dijital yayın platformları arasında ürün yerleştirme uygulamalarını karşılaştıran ilk çalışmadır. Bu bakımdan, çalışma özellikle Türkiye bağlamında literatürde öncü bir nitelik taşımaktadır. Bu doğrultuda; ürün yerleştirme, ana akım medya, dijital platform, görsel ve işitsel ürün yerleştirme, ürün entegrasyonu gibi anahtar kavramlar tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Product placement practices vary across media in terms of form, intensity, narrative placement and sectoral preferences. This study comparatively analyses the product placement techniques in mainstream and digital platforms through the cases of“Bahar”(Show TV) and“Kimler Geldi Kimler Geçti”(Netflix). This is also the first study to compare practices in product placement between mainstream television and digital streaming platforms. In this respect, the study is pioneering with particular relevance in the Turkish context. It defines key concepts such as product placement, mainstream media, digital platform, audiovisual product placement, product integration.