Marka güveni ile marka sadakati arasındaki ilişkide marka faydasının aracılık rolü üzerine bir araştırma: Kolajen takviyeleri örneği
A study on the mediating role of brand benefit in the relationship between brand trust and brand loyalty: The case of collagen supplements
  1. Tez No: 956727
  2. Yazar: SÜMEYRA UTKU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de büyümekte olan kolajen takviyesi pazarında tüketicilerin sahip olduğu marka güveni ile marka sadakati arasındaki ilişkide marka faydasının aracılık rolünü incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 25 yaş ve üzeri 364 gönüllü birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 282'si (%77,5) aktif kolajen kullanıcılarından, 82'si (%22,5) ise henüz kolajen kullanmamış bireylerden oluşmaktadır. Veriler çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Marka sadakati, marka güveni ve marka faydasına yönelik algıları belirlemek amacıyla; Marka Sadakat Ölçeği (MSÖ), Marka Güven Ölçeği (MGÖ), Marka Fayda Ölçeği (MFÖ) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, marka güveninin marka sadakatini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, marka faydasının ise bu ilişki üzerinde kısmi bir aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Ayrıca, markadan elde edilen faydanın marka sadakati üzerindeki etkisi de istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Katılımcıların demografik ve davranışsal özelliklerine göre yapılan karşılaştırmalarda; gelir düzeyi, bilgi edinme kaynakları, satış ve öneri kanallarına göre anlamlı farklılıklar gözlemlenmiş, ancak eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mediating role of perceived brand benefits in the relationship between brand trust and brand loyalty in the growing collagen supplement market in Turkey. The research was carried out with 364 voluntary participants aged 25 and above. Of the participants, 282 (77.5%) were active collagen users, while 82 (22.5%) had not yet used collagen supplements. Data were collected through an online survey method. To measure perceptions of brand loyalty, brand trust, and brand benefits, the Brand Loyalty Scale (BLS), Brand Trust Scale (BTS), and Brand Benefit Scale (BBS) were utilized. The findings indicate that brand trust has a significant and positive effect on brand loyalty, and that perceived brand benefit plays a partial mediating role in this relationship. Moreover, the direct effect of perceived brand benefit on brand loyalty was also found to be statistically significant. In comparisons based on participants' demographic and behavioral characteristics, significant differences were observed in relation to income level, sources of information, and purchasing/recommendation channels, whereas no significant differences were found based on education level.