Özel yeteneklilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin mentorluk becerileri ve özerk öğrenmeyi destekleme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between mentorship skills and levels of supporting learner autonomy among teachers working with and without gifted students
  1. Tez No: 956728
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM TENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin mentörlük rolleri ve öğrenen özerkliğini destekleme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Mentorluk, öğretmenin ve öğrencinin birbirleriyle kurdukları ilişki üzerinden öğretmenin becerilerini ve deneyimini öğrenciyle paylaşarak onun gelişimine katkı sağlamaktır. Özerk öğrenme ise öğrencinin kendi öğrenmesinin sorumluluğunu alması ve bunu da isteyerek yapması demektir. Bu durumun sağlanması için, kişisel olarak öğretmenin de özerk olması ve bu özerk davranışı öğrenciye aktarması gerekmektedir. Araştırma bu becerilerin hem farklı demografik değişkenler hem de özel yeteneklilerin öğretmeni olup olmama durumuna göre değişip değişmediğini ele almaktadır. Araştırma ayrıca mentorluk becerileri ve özerk öğrenmeyi destekleme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve google forms üzerinden öğretmenin kendine uygun olduğu gün ve saatte uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin İstanbul ilinde özel yeteneklilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenler oluşturmuştur. Örneklemini ise İstanbul ilinde bulunan özel yeteneklilerle çalışan 196 ve özel yeteneklilerle çalışmayan 207 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, özel yeteneklilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin mentorluk becerileri ve özerk öğrenmeyi destekleme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca, bu iki beceri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın bulgularına dayanarak öğretmenlere, ilgili kurumlara ve gelecekteki araştırmacılara mentorluk becerileri ve özerk öğrenmeyi destekleme düzeylerinin geliştirilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' mentoring roles and their levels of supporting learner autonomy. Mentoring involves a teacher sharing their skills and experiences with a student through their relationship, thereby contributing to the student's development. Autonomous learning, on the other hand, refers to a student taking responsibility for their own learning and doing so willingly. To achieve this, the teacher must also be autonomous and transfer this autonomous behavior to the student. This research investigates whether these skills vary based on different demographic variables and whether the teacher works with gifted students. Additionally, the study explores the relationship between mentoring skills and levels of supporting autonomous learning. The study employed a survey model and was conducted through Google Forms at a time convenient for the teachers. The research population consisted of teachers working with and without gifted students in Istanbul, Turkey, during the 2024-2025 academic year. The sample included 196 teachers working with gifted students and 207 teachers who do not work with gifted students in Istanbul. According to the research findings, no significant difference was found between the mentoring skills and levels of supporting autonomous learning of teachers working with and without gifted students. Furthermore, a significant positive correlation was identified between these two skills. Based on the study's findings, various recommendations are provided for teachers, relevant institutions, and future researchers to enhance mentoring skills and levels of supporting autonomous learning.