Siberpunk teması çerçevesinde gerçekçi bir dünya yaratmak: Cyberpunk 2077 oyununa sanatsal ve teknolojik yönden yaklaşım
Creating a realistic word within the framework of cyberpunk: Artistic and technological approach to the Cyberpunk 2077 game
- Tez No: 956733
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Siberpunk kurmacası, bilimkurgu geleneğinden devraldığı bilimsel temaları Yeni Dalga akımının deneysel ve sorgulayıcı yaklaşımıyla yeniden şekillendirmekte ve punk kültürünün eleştirel yapısından beslenerek toplumsal ve teknolojik sistemleri sorgulayan bir anlatı biçimi ortaya koymaktadır. Tıpkı klasik bilimkurgu örneklerinde olduğu gibi, siberpunk türünün de edebi yazın çevrelerinde ortaya çıkmış olması, bu anlatı biçiminin oluşumunda edebiyatın yaratıcı ve dönüştürücü gücünü açık biçimde ortaya koymaktadır. Geleneksel bilimkurgunun geleceğe dair soyut öngörülerinden farklı olarak siberpunk anlatılar, günümüzün bilimsel ve teknolojik gelişmeleriyle şekillenen kültürel dönüşümlerle doğrudan ilişki kurmakta ve bu sayede güncelliğini korumaktadır. Bu çerçevede, 2019 yılında dijital oyun dünyasında yayımlanan ve geniş bir ilgiyle karşılanan CD Projekt Red yapımı Cyberpunk 2077, siberpunk temasının çağdaş bir örneğini sunmaktadır. Richard K. Morgan tarafından 2000'li yılların başında kaleme alınan Değiştirilmiş Karbon adlı roman ise, türün edebi düzlemde derinlik kazanmasına katkı sağlayan temel eserlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, söz konusu iki farklı mecrada üretilmiş eser ayrıntılı biçimde ele alınacak ve öne çıkan anlatı unsurları estetik ve tematik düzeyde karşılaştırmalı olarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Cyberpunk fiction reshapes the scientific themes it inherits from the science fiction tradition with the experimental and questioning approach of the New Wave movement, and it presents a narrative form that questions social and technological systems by feeding on the critical structure of punk culture. Just like in classic science fiction examples, the fact that the cyberpunk genre emerged in literary circles clearly reveals the creative and transformative power of literature in the formation of this narrative form. Unlike the abstract predictions of traditional science fiction about the future, cyberpunk narratives establish a direct relationship with the cultural transformations shaped by today's scientific and technological developments, and thus maintain their relevance. In this context, Cyberpunk 2077, a CD Projekt Red production released in the digital gaming world in 2019 and met with widespread interest, offers a contemporary example of the cyberpunk theme. The novel Altered Carbon, written by Richard K. Morgan in the early 2000s, is considered one of the fundamental works that contributed to the depth of the genre on a literary level. In this study, the works produced in these two different media will be discussed in detail and the prominent narrative elements will be comparatively analyzed at the aesthetic and thematic levels.