Hemşirelerin mesleki yas durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of nurses' professional bereavement status and affecting factors
  1. Tez No: 956734
  2. Yazar: MELİSA SAĞIN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin mesleki yas durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, hastanede yatarak tedavi gören hastalara bakım veren 190 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Ekim-Aralık 2024 tarihleri aralığında toplanmıştır. Çalışmanın verileri toplanırken“Kişisel Bilgi Formu'' ve ”Sağlık Çalışanlarına Yönelik Mesleki Yas Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27 (IBM) paket istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to examine the Professional Bereavement status of nurses and the factors affecting it. The sample of the study consisted of 190 nurses caring for inpatients in the hospital. The data of the study were collected between October-December 2024.“Personal Information Form”and“Bereavement Scale for Health Care Professionals”were used to collect data for the study. SPSS 27 (IBM) package statistical program was used for data analysis.