Öğretim liderliği ile okul iklimi ilişkisi: İzmir ilinde ortaöğretim okullarında bir araştırma
The relation between instructional leadership and school climate: A secondary school research example from İzmir
  1. Tez No: 956750
  2. Yazar: BİLGE GİZEM GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim kurumlarında görev yapan okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışları ile okul iklimi arasındaki ilişkiyi demografik değişkenlere göre incelemektir. Bu amaçtan yola çıkarak, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan Anket Araştırma Yöntemi kullanılmıştır. Veriler, öğretimsel liderlik davranışlarını belirleme ölçeği ve okul iklimini belirleme ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İzmir il ve ilçe merkezindeki 6 özel lise okulunda görevli 458 öğretmen oluşturmuştur. Veriler, ortalama, standart sapma ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyonu tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, öğretimsel liderlik ile okul iklimi arasında pozitif bir korelasyon elde edilmiştir. Etkin öğretimsel liderliğin olumlu okul iklimini desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between educational leadership and school climate by determining demographic characteristics such as age, gender, experience, and graduation type. Fo this aim, survey method which is one of the quantitative research methods was used. The data were collected by using leadership behaviors description questionnaire and the school climate description scale. The sample of the study consists of 6 schools located in Izmir districts with 458 teachers from these schools. The data taken from both surveys were analyzed by using statistical techniques such as mean, standard deviation and the Pearson moments correlation coefficient. According to the research results, a positive correlation was obtained between instructional leadership and school climate. Effective instructional leadership has been shown to support a positive school climate.