4. ve 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme ve üstbiliş farkındalığının sanal öğrenme asistanı destekli çevrimiçi öğrenme platformu ile incelenmesi
Investigating problem-solving skills and metacognitive awareness of 4th and 6th grade students through a learning assistant-supported online learning platform
  1. Tez No: 956751
  2. Yazar: GİZEM SARICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, 4. ve 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ile üstbiliş farkındalık düzeylerinin sanal öğrenme asistanı destekli çevrimiçi öğrenme platformu aracılığıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde öğrenim gören toplam 74 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Matematiksel Üstbiliş Farkındalık Ölçeği”, Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği" ve Metatips platform verileri kullanılmıştır. Bulgular, 4. sınıf öğrencilerinin problem çözmeye yönelik öz-yeterlik algılarının 6. sınıf öğrencilerine kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sanal öğrenme asistanı desteğinin öğrencilerin doğru yanıt oranlarını artırdığı ve özellikle bilişsel strateji geliştirme süreçlerinde olumlu katkılar sunabileceği belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, teknoloji destekli öğretim ortamlarının öğrenci başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu ve üstbilişsel farkındalık düzeyini artırdığı görülmüştür. Elde edilen bulgular, eğitim ortamlarında sanal öğrenme asistanlarının rehberlik edici rolünü ve bireyselleştirilmiş öğrenmeye olan katkısını ortaya koymakta; öğrenme ekosistemini destekleyici bir unsur olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the problem-solving skills and metacognitive awareness levels of 4th and 6th grade students through an online learning platform supported by a virtual learning assistant. The research employed a descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 74 students studying in Istanbul. Data were collected using the“Mathematical Metacognitive Awareness Scale,”the“Mathematics Problem Solving Attitude Scale,”and data obtained from the Metatips platform. Findings revealed that 4th grade students had higher self-efficacy perceptions regarding problem solving compared to 6th grade students. Moreover, it was observed that the virtual learning assistant improved the accuracy of student responses and contributed positively to the development of cognitive strategies. As a result, it was concluded that technology-supported learning environments significantly affect student achievement and enhance metacognitive awareness. The findings highlight the guiding role of virtual learning assistants in educational settings and their contribution to personalized learning.