Mental health professionals' experiences and needs regarding working with LGBTI+ clients in Türkiye
Türkiye'de ruh sağlığı profesyonellerinin LGBTI+'larla çalışmaya yönelik deneyim ve ihtiyaçları
  1. Tez No: 956756
  2. Yazar: AYŞE SENA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu nitel araştırmada, Türkiye'de çeşitli üniversite geçmişlerine sahip ruh sağlığı profesyonellerinin (psikolojik danışmanlar, psikologlar ve klinik psikologlar), LGBTİ+'larla çalışma konusundaki deneyim ve ihtiyaçları araştırılmıştır. Uygulamalarını şekillendiren kültürel ve kurumsal etkenler de incelenmiştir. Bu araştırma, yorumlayıcı yapılandırmacı paradigma temelinde yürütülmüş olup ruh sağlığı uzmanı yetiştirilen mevcut müfredatlardaki güçlü yönleri ve eksiklikleri de ele almaktadır. Çoğunluğu heteroseksüel, cisgender kadınlardan oluşan ve diğerleri heteroseksüel cisgender erkek olan, yaşları 25 ile 31 arasında değişen on iki ruh sağlığı profesyoneliyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Kod kitabı tematik analiz ve yansıtıcı bir yaklaşımla analiz edilen görüşmelerden 5 tema ortaya çıkmıştır. Bunlar; Kültürün ve toplumun yükü, Mesleki ve kişisel ilk karşılaşma, Farkındalıklarla yetkinliği güçlendirmek, Mesleki eğitim ve öğrenim ihtiyaçları ve Ruh sağlığı profesyonellerinin değerlendirme ve önerileri. Bulgular, mevcut literatürle örtüşmekte ve onu daha da ileriye taşıyarak, kapsayıcı eğitimin, sistem düzeyinde iyileştirmelerin, kültürel alçakgönüllülük yaklaşımının ve yansıtıcı uygulamaların önemini yeniden ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, Türkiye'de LGBTI+'larla yürütülen çok kültürlü uygulamaların güçlendirilmesi için hedefe yönelik eğitim programlarına ve kurumsal desteğe duyulan gereksinimi ortaya koymaktadır. Gelecekteki araştırmalar ve kapsayıcı politika girişimleri için yol gösterici nitelikte katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study examined how mental health professionals (MPs) including psychological counselors, psychologists, and clinical psychologists from various university backgrounds approached to work with LGBTI+ clients in Türkiye. Their educational needs, professional experiences, and the broader cultural and institutional factors that shaped their practice were also examined. The research was based on an interpretive constructivist paradigm and addresses the strengths and gaps within the current curriculum. Twelve MPs participated in semi-structured interviews, with the majority being heterosexual, cisgender females and others heterosexual cisgendered males aged between 25 to 31. A codebook thematic analysis with a reflexive approach revealed five main themes: the burden of culture and society; professional and personal encounter; growing into the role: strengthening competence through reflective practice; professional education and training needs; and reflections and recommendations of mental health professionals' Findings resonated and extended previous literature, highlighting the ongoing need for inclusive education, systemic improvements, increased cultural humility, and reflective practice. These findings demonstrated the crucial need for targeted educational training and institutional support to enhance multicultural practices with LGBTI+ clients in Türkiye. Findings also offered insights into the evolving competencies required for affirming care and advising future research and inclusive policy initiatives.